2007-09-15: Rosja: Wiktor Zubkow kandydatem na prezydenta?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 15 września 2007
Giennadij Ziuganow

Nominowany na premiera Wiktor Zubkow stwierdził wczoraj po konsultacjach w niższej izbie parlamentu Rosji, że może zostać kandydatem na prezydenta.

"Jeśli coś osiągnę na stanowisku premiera, to niewykluczone, że tak się stanie. Wszędzie, gdzie pracowałem, nigdy zawczasu nie wyrażałem zgody, zanim czegoś nie dokonałem: czy była to praca robotnika w gospodarstwie, czy tam w służbie podatkowej, czy tutaj w nowym zawodzie, w wywiadzie finansowym" - powiedział dziennikarzom Zubkow.

Przywódca rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow stwierdził, że na pewno za tą nominacją pójdą zmiany kadrowe i strukturalne w rządzie. Wyraził jednak wątpliwość czy nowemu premierowi uda się "przepędzić" tych, którzy mu się nie podobają.

Podczas konferencji prasowej Zubkow nie podał żadnych nazwisk, ale dał do zrozumienia, którzy ministrowie powinni odejść.

"Tych ministrów, których widok wywołuje irytację u ludzi, w nowym gabinecie nie będzie" - miał powiedzieć innemu politykowi Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Miała to być sugestia skierowana do członków rządu odpowiadających za sprawy socjalne i gospodarcze.

Wiktor Zubkow jest kandydatem bezpartyjnym. Zarzeka się, że nie wstąpi do żadnej partii i będzie raczej premierem technicznym niż politykiem. Po przesłuchaniu przez Dumę i przegłosowaniu jego kandydatury będzie miał 7 dni na przedstawienie składu swojego rządu.

Źródła[edytuj]