Przejdź do zawartości

2007-09-15: Leszek Miller odszedł z SLD

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 września 2007


Leszek Miller zrezygnował z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. O swojej decyzji poinformował podczas sobotniego, zamkniętego dla mediów, posiedzenia Rady Krajowej Sojuszu.

"To dla mnie dramatyczna decyzja" - powiedział później dziennikarzom. "Podjąłem tę decyzję, bo nie zgadzam się, by głos lokalnych struktur i setek działaczy był lekceważony i by decyzje dotyczące SLD zapadały poza SLD" - tłumaczył Leszek Miller.

Miller powiedział także, że nie podjął decyzji co do swojej przyszłości politycznej.

Pozycja Leszka Millera w SLD osłabiała się od momentu rozłamu w partii spowodowanego tzw. "aferą Rywina". W wyniku rozpadu powstało SdPl na czele z Markiem Borowskim. W czasie poprzednich wyborów były premier ubiegał się o mandat senatorski, jednak otrzymał za mało głosów.

W okresie rządów AWS był przewodniczącym Klubu Parlamentarnego SLD, prowadząc walkę polityczną z tym ugrupowaniem i jednocześnie konsolidując wokół własnej osoby wszystkie liczące się ugrupowania lewicowe. W 1999 roku doprowadził do utworzenia jednolitej partii politycznej. W grudniu 1999 roku, na kongresie założycielskim SLD został wybrany na jego przewodniczącego i sprawował tą funkcję nieprzerwanie, aż do lutego 2004.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]