2007-09-14: Wirus w32/Ramex.A zagraża użytkownikom komunikatora Skype

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 września 2007

Firma Skype Technologies S.A. poinformowała o pojawieniu sie nowego wirusa zagrażającego użytkownikom komunikatora internetowego Skype. Wirus, którego nazwano “w32/Ramex.A”, „W32/Skipi.A” i „W32.Pykspa.D” infekuje komputer użytkownika po kliknięciu na link zawarty w wiadomości tekstowej. Następnie z zainfekowanego komputera wiadomość z linkiem rozsyłana jest do wszystkich osób z listy kontaktów Skype.

Kurt Sauer, dyrektor do spraw bezpieczeństwa w Skype powiedział, że wirus “zagraża użytkownikom wersji programu dla Windows. Użytkownicy, których komputery są zainfekowane wirusem, wysyłają wiadomość tekstową do innych użytkowników prosząc o kliknięcie w odnośnik do strony internetowej, która może zainfekować komputer odbiorcy wiadomości.

Zwróćcie uwagę, że użytkownicy Skype’a mogą zostać zainfekowani wyłącznie po pobraniu i uruchomieniu szkodliwego programu. Wiadomość tekstowa, występująca w kilku wersjach, jest sprytnie napisana przez co może wydawać się wiarygodna, a to może skłonić niektórych użytkowników do kliknięcia w link.

Skype konsultował się już w tej sprawie z wiodącymi firmami zajmującymi się oprogramowaniem antywirusowym i mamy pewność, że dokonują oni teraz aktualizacji programów mającej na celu skuteczne zatrzymanie wirusa oraz jego skutków ubocznych. Na tę chwilę F-Secure, Kaspersky Lab oraz Symantec już zaktualizowały swoje produkty tak, aby te odnalazły i usunęły szkodliwy program.

Chcielibyśmy zachęcić naszych użytkowników do upewnienia się, że chroni ich oprogramowanie antywirusowe oraz do pobrania najnowszych aktualizacji w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony przeciwko temu i innym wirusom”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]