Przejdź do zawartości

2007-09-13: Seria trzęsień ziemi na Sumatrze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 września 2007
Pierwsze z czwartkowych trzęsień o sile 7,9 stopnia w skali Richtera

Indonezyjską wyspę Sumatra nawiedziła seria trzęsień ziemi. Pierwsze o sile 8,4 stopnia w skali Richtera miało miejsce w środę o godz. 13:10 czasu polskiego. Oceniono je jako najsilniejsze na całym globie w tym roku. Jego epicentrum znajdowało się 30 km pod ziemią na Oceanie Indyjskim w okolicach południowo-zachodnich wybrzeży Sumatry, 130 km od Bengkulu i 620 km na północny zachód od Dżakarty. Po nim nastąpił wstrząs wtórny o sile 6,6 stopnia, na głębokości 18 km. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 76 km na północny zachód od Bengkulu.

Kolejne trzęsienia nastąpiły w czwartek rano. Pierwsze doniesienia o żywiole pojawiły się ok. godziny 2:00 w nocy czasu polskiego (ze środy na czwartek).

Lokalizacja pierwszego czwartkowego wstrząsu

Pierwsze z czwartkowych trzęsień miało siłę 7,9 stopnia w skali Richtera. Epicentrum jego znajdowało się ok. 10 km pod ziemią, 189 km na północny zachód od Bengkulu i 224 km na południowy wschód od Padang na Sumatrze. Informację potwierdził amerykański Instytut Geologiczny (United States Geological Survey - USGS).

Drugie czwartkowe trzęsienie miało siłę 6,7 stopnia w skali Richtera (wg indonezyjskich ekspertów w tej dziedzinie) a jego epicentrum znajdował się ok. 46 km pod ziemią. USGS, monitorujący aktywność sejsmiczną na Ziemi podał, że był to kolejny wstrząs wtórny po środowym trzęsieniu ziemi (ocenił go na 5,9 stopni).

Żywioł spowodował zniszczenia i ofiary w ludziach. Wg wstępnych doniesień w czwartek zginęło 6 osób. Indonezyjskie media podały, że ogółem zginęło ok. 10 osób a ok. 100 jest rannych.

Indonezyjska agencja sejsmologiczno-meteorologiczna ogłosiła ostrzeżenie o możliwości pojawienia sie fali tsunami. Alarm o zagrożeniu ogłosiła również Japońska Agencja Meteorologiczna. Uznała ona za zagrożone cztery kraje nad Oceanem Indyjskim:

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że zagrożone są w szczególności wyspy Sumatra i Jawa oraz Wyspy Kokosowe. Uznała, że "niszczące tsunami regionalne" może też nawiedzić wybrzeże Wysp Andamańskich i Nikobarów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]