2007-09-12: Sprawę kaucji za Kaczmarka oceni sąd

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 12 września 2007
Janusz Kaczmarek

Dziś Sąd zbada zażalenie obrony Janusza Kaczmarka dotyczące nałożenia na niego kaucji w zamian za wyjście na wolność w wysokości 100 tysięcy złotych.

Były minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek - podejrzany przez prokuraturę o utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku o akcji CBA przez składanie fałszywych zeznań i namawianie do tego byłego szefa policji - został zatrzymany 30 sierpnia. Prokuratura nie zwróciła się do sadu o areszt (został zwolniony po dwóch dniach przesłuchań), a wyznaczyła stutysięczną kaucję.

Prokurator wyznaczył mu siedem dni na wpłatę 100 tys. zł poręczenia majątkowego i zakazał opuszczania kraju. Kaczmarek po zwolnieniu z prokuratury mówił, że „nie ma takich pieniędzy”. Tydzień temu inny skład sędziowski uznał zatrzymanie Kaczmarka prze CBA za „bezzasadne i nieprawidłowe”.

Jeszcze tego samego dnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie w precedensowy sposób skrytykowała tę decyzję, jako świadczącą „o braku bezstronności sądu”.

„Krytykowanie przez prokuraturę ostatecznych decyzji sądu podważa autorytety, źle wpływa na kulturę prawną i prowadzi do anarchizacji państwa” - stwierdził Jerzy Podgórski, wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

Źródła[edytuj]