Przejdź do zawartości

2007-09-12: Sondaż: partie powinny zmienić liderów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 września 2007

PiS nie z Kaczyńskim, a z Marcinkiewiczem, a LiD z Kwaśniewskim, a nie Olejniczakiem. Z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” wynika, że te dwa ugrupowania powinny zmienić liderów, żeby lepiej wypaść w wyborach. Z największej trójki - tylko PO niczego by nie zyskała zmieniając lidera. Donald Tusk w oczach badanych nie ma konkurentów.

Z którym politykiem na czele partie osiągną najlepszy wynik wyborczy - takie pytanie zadano w telefonicznym sondażu zrealizowanym przez GfK Polonia dla 11 września na 500-osobowej losowej próbie dorosłych Polaków.

Wyniki przedstawiają się następująco:

PiS:

PO:

LiD:

Kazimierz Marcinkiewicz byłby najlepszym liderem PiS. Pod jego kierownictwem partia rządząca mogłaby liczyć na lepszy wynik wyborczy niż pod przywództwem obecnego prezesa Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu „Rzeczypospolitej”.

Według badanych sprawdziłby się w tej roli również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Za to PiS pod wodzą Ludwika Dorna stałoby się niewielkim ugrupowaniem opozycyjnym (17% głosów). Jarosławowi Kaczyńskiemu nie udało się - zdaniem politologów - zniszczyć popularności Kazimierza Marcinkiewicza. Nawet gdy oświadczył, że politykowi z Gorzowa Wielkopolskiego zrobiono krzywdę, powierzając mu stanowisko szefa rządu, bo nie był w stanie go udźwignąć.

Niekwestionowanym przywódcą Platformy Obywatelskiej jest Donald Tusk. Udało mu się skutecznie wyprzedzić wszystkich konkurentów, którzy mogliby zagrozić jego przywództwu. Nie są dla niego konkurentami ani Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu z PO, ani Bogdan Zdrojewski, szef klubu PO. Również Jan Rokita, nie jest w stanie przyciągnąć do partii więcej głosów niż szef PO.

Dla lewicy jedynym liderem jest Aleksander Kwaśniewski. Jego twarz na plakatach gwarantuje najlepszy wynik wyborczy koalicji Lewica i Demokraci. Ani Marek Borowski, ani Wojciech Olejniczak nie są w stanie przebić politycznego uroku byłego prezydenta.

Źródła[edytuj | edytuj kod]