2007-09-12: Nieznany wrak na dnie Bałtyku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 12 września 2007
Nauka
N icon science.png
Morze Bałtyckie

Na dnie Morza Bałtyckiego znaleziono kadłub drewnianego statku. W czerwcu miejsce znaleziska badali geofizycy z firmy Petrobaltic. "Obiekt leży na głębokości 80 m, obwieszony sieciami rybackimi, które unoszą się 30 m nad dnem" - poinformował Krzysztof Grabowski, rzecznik prasowy firmy.

Statek znajduje się w pobliżu roponośnego pola B8. Ma około 25 m długości. Naukowcy przypuszczają, że może to być tzw. "Książkowiec", który odkryli kilka lat temu rybacy. Nazwa pochodzi od tego, że wyciągnęli oni w sieci wraz z deskami okładkę książki. Okładka zaraz po wydobyciu uległa zniszczeniu.

Archeolodzy na podstawie obrazu z sonaru sądzą, że jest to niewielka jednostka handlowa pochodząca z przełomu XVIII-XIX wieku. Wrak statku jest w dobrym stanie i jest to już czwarte znalezisko Petrobalticu w tym roku.

"Jeszcze dekadę temu takie znaleziska były największym marzeniem archeologów i badaczy wraków. Teraz już spowszedniały, bo coraz więcej osób i instytucji przeczesuje nasze wody za pomocą specjalistycznego sprzętu. Ale prawdziwe sensacje jeszcze się kryją na wciąż nieprzebadanych większych głębokościach" - stwierdził Sebastian Popek, członek stowarzyszenia Baltic Wrecks.

Źródła[edytuj]