2007-09-09: Szczyt APEC w Sydney zakończony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 9 września 2007
Kraje należące do APEC

Apelem o jak najszybsze sfinalizowanie rokowań, prowadzonych w ramach negocjacyjnej rundy Dauha (w 2001 roku w Dauha została ona zainicjowana), zakończył się szczyt 21 państw forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Celem tych negocjacji jest liberalizacja światowego handlu.

Jak poinformował premier Australii John Howard - gospodarz spotkania w Sydney, w przyjętym przez uczestników szczytu końcowym dokumencie potwierdzono: "bardzo silne poparcie 21 państw dla rundy Dauha oraz pilne wezwanie do wszystkich krajów-uczestników negocjacji by zwiększyły wysiłki na rzecz doprowadzenia do postępu w rokowaniach".

Na szczycie kraje APEC przyjęły też oświadczenie w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dokument przewiduje podjęcie działań zmierzających do "spowolnienia, zahamowania zmian klimatycznych oraz ustala niewiążące limity zużycia energii. Nadrzędnym celem ma być zmniejszenie zużycia surowców energetycznych o 25% do 2030 roku.

Zakończony w niedzielę szczyt APEC odbywał się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa, co w praktyce oznaczało przekształcenie części miasta w zamknięty obóz. Uczestnicy szczytu obradowali w budynku opery w Sydney. Do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku zmobilizowano 3 tys. policjantów i 1500 żołnierzy. W samym mieście, z dala od miejsca spotkania liderów Azji i Pacyfiku, demonstrowało kilka tysięcy przeciwników konferencji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]