Przejdź do zawartości

2007-09-07: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Portugalii rozpoczęte

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 września 2007

Dziś rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Portugalii z udziałem Anny Fotygi. Głównym tematem spotkania będzie debata nad Traktatem UE.

W poniedziałek Anna Fatyga powiedziała, że "Polska zgłasza nowy postulat: chce, by zwiększona została z ośmiu do dziewięciu liczba rzeczników generalnych w Trybunale Sprawiedliwości UE (ETS). Ponadto Polska chce sobie zagwarantować prawo do zajmowania jednego z tych stanowisk. Zwiększyłoby to wpływ na orzecznictwo ETS. Musimy próbować poprawić naszą pozycję”.

Jednak portugalski dyplomata w odpowiedzi na te słowa pani minister, oznajmił, że "byłaby to zmiana mandatu negocjacyjnego. Należało o tym mówić na szczycie w czerwcu, kiedy przyjmowano mandat".

Ponadto podczas spotkania w Viana de Castelo, Anna Fotyga będzie podejmowała próbę "przeniesienia uzgodnionego na szczycie zapisu o mechanizmie opóźniania decyzji w UE (tzw. kompromis z Joaniny). Zapis ten miałby być przeniesiony z deklaracji do treści samego traktatu" - poinformowała stacja TVN24.

Źródła[edytuj | edytuj kod]