Przejdź do zawartości

2007-09-06: W trakcie kampanii wyborczej nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 6 września 2007
Sejm

O godzinie 9:00 zostało wznowione posiedzenie Sejmu. W trakcie obrad Konwentu Seniorów Sejm zdecydował o nie zwoływaniu dodatkowego posiedzenia i przegłosowaniu wszystkich dyskutowanych ustaw podczas dzisiejszego posiedzenia - poinformowała TVN 24.

Jak zapowiadają posłowie, prace maja trwać do godz. 4:00 nad ranem. Ta decyzja oznacza, że posłowie zrezygnowali z pomysłu zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, w połowie września, w trakcie kampanii wyborczej.

Na rozpatrzenie przez posłów czeka projekt ustawy dezubekizacyjnej, której celem jest obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL oraz projekt dotyczący usunięcia z życia publicznego symboli komunizmu. Zgodnie z projektem ustawy dezubekizacyjnej, autorstwa PiS, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL pracujący tam od 1957 roku do 30 czerwca 1989 roku otrzymywaliby najniższe uposażenia emerytalne; czas pracy przed 1957 r. nie będzie w ogóle wliczany do emerytury.

Drugi projekt, również autorstwa PiS, o usunięciu symboli komunizmu z życia publicznego, zakłada zmianę gloryfikujących komunizm nazw miejscowości, ulic, placów czy instytucji publicznych. Według projektu, usunięte mają zostać pomniki, obeliski, popiersia czy tablice upamiętniające czasy komunizmu. Nie będzie to dotyczyć eksponatów muzealnych, naukowych czy obiektów na cmentarzach bądź innych miejscach pochówku.

Sejm będzie także pracował nad projektem ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz nad propozycjami zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Posłowie będą także zadawać pytania w sprawach bieżących oraz wysłuchają informacji rządu na temat stanu przygotowań do Euro 2012.

Źródła[edytuj | edytuj kod]