Przejdź do zawartości

2007-09-06: Gdynia: zmiana na stanowisku dowódcy Centrum Operacji Morskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 6 września 2007

W obecności dowódcy Marynarki Wojennej adm. floty Romana Krzyżelewskiego odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy Centrum Operacji Morskich w Gdyni. Kontradm. Ryszard Demczuk zastąpił na tym stanowisku adm. floty Marka Brągoszewskiego. Oficjalnie admirał Demczuk został wyznaczony przez ministra obrony narodowej już 15 sierpnia 2007 roku, jednakże ze względów organizacyjnych zmiana nastąpiła w dniu 6 września 2007 roku. Do tego czasu admirał Brągoszewski pozostawał na stanowisku poza etatem jednostki wojskowej. Jednocześnie dowódca Centrum Operacji Morskich przestał być zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej.

Centrum Operacji Morskich jest jednostką dowodzenia taktycznego podległą dowódcy Marynarki Wojennej. Powstało w 2002 roku w ramach reorganizacji systemu dowodzenia i jego dostosowania do standardów NATO. Zostało zorganizowane z połączenia Stanowiska Dowodzenia Marynarki Wojennej i wydzielonych struktur Sztabu i Logistyki Marynarki Wojennej. W 2004 roku jego struktura została rozbudowana.

Zdający obowiązki adm. floty Marek Brągoszewski urodził się 6 czerwca 1949 roku w Gdyni. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej ZSRR, Akademii Sztabu i Dowodzenia ZSRR oraz Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Był dowódcą 9 Flotylli Obrony Wybrzeża (1991-1997) i szefem Szkolenia Marynarki Wojennej (2000-2005). Stanowisko dowódcy Operacji Morskich – zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej zajmował od 18 kwietnia 2005 roku.

Obejmujący kontradm. Ryszard Demczuk urodził się 3 sierpnia 1959 w Białej Podlaskiej. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej, Akademię Obrony Holandii i Akademię Dowodzenia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W trakcie służby wojskowej dowodził okrętami rakietowym ORP "Oksywie" i ORP "Grom" oraz dywizjonem Okrętów Rakietowych. Przed wyznaczeniem na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich był głównym specjalistą w Dowództwie Marynarki Wojennej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości