2007-09-06: „Dziennik”: Lepper zostanie ukarany za kłamstwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 6 września 2007

„Naradzamy się jeszcze nad sprecyzowaniem zarzutów i ich uzasadnieniem” - powiedział „Dziennikowi” warszawski prokurator. Andrzej Lepper, Janusz Maksymiuk i Lech Woszczerowicz, a prawdopodobnie także Mateusz Piskorski i Krzysztof Filipek, mają mieć postawiony zarzut składania fałszywych zeznań. Prokuratura chce uchylenia immunitetu dla posłów Samoobrony - donosi „Dziennik”.

Posłowie mieli kłamać w sprawie przecieku o akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak ustaliła gazeta, Lepper może być podejrzany o aż trzykrotne składanie fałszywych zeznań. Zdaniem śledczych, szef Samoobrony mijał się z prawdą, gdy twierdził, że o akcji CBA dowiedział się od Zbigniewa Ziobry.

Drugie kłamstwo miało mieć miejsce, gdy zeznawał o przebiegu swojej rozmowy z posłem Lechem Woszczerowiczem - ustalił „Dziennik”. Prokuratorzy są zdania, że to właśnie on go ostrzegł. Według gazety, potwierdzają to zeznania oficera BOR, który ochraniał ówczesnego wicepremiera.

Trzecie kłamstwo to, zdaniem śledczych, opowieść Leppera o tajemniczym informatorze, który miał zdradzić szczegóły akcji CBA. Prokuratura do tej pory nie trafiła na jego ślad, a bilingi wykluczają tę wersję.

Informację Leppera, że to Ziobro uprzedził go o planowanej akcji, potwierdzili Janusz Maksymiuk, Mateusz Piskorski i Krzysztof Filipek. Teraz prokuratorzy zastanawiają się, czy im również postawić zarzuty składania fałszywych zeznań.

„Dziennik” napisał również, iż prokuratura nie wystąpiła dotąd do sądu o wydanie europejskiego nakazu aresztowania dla biznesmena Ryszarda Krauze. Ale „to tylko kwestia czasu” - twierdzą śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]