Przejdź do zawartości

2007-09-05: Poznań: Przeniosą most nad mostem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 5 września 2007
Most św. Rocha w Poznaniu
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wykopaliska podczas odbudowy
Mostu Cybińskiego


Dziś w Poznaniu rozpocznie się operacja przenoszenia przęsła mostu Cybińskiego. Po raz pierwszy w Polsce jeden most ma zostać przeniesiony nad drugim mostem. Pięć lat temu przęsło o wymiarach 72 x 15 x 9 metrów zostało zdemontowane, a władze Poznania zdecydowały o użyciu go do budowy przejścia przez Cybinę.

Czterystutonowe przęsło dawnego mostu św. Rocha ma zostać przesunięte z okolic nowego centrum dydaktycznego Politechniki Poznańskiej, wzdłuż rzeki Cybiny i nad mostem Mieszka I, na swoje nowe miejsce - między Śródką a Ostrowem Tumskim.

Operacja potrwa kilka tygodni. Most będzie przesuwany po torach na platformach kolejowych. Codziennie będzie pokonywał około 20-30 metrów z liczącej około kilometra trasy. Najtrudniejszym elementem przemieszczania mostu na nowe miejsce będzie minięcie mostu Mieszka I. Inżynierowie postanowili, że przęsło zostanie przeniesione nad mostem Mieszka. Na ten czas most Mieszka I zostanie pozbawiony trakcji tramwajowej i na kilka dni zamknięty. Przęsło będą przenosiły cztery kolejowe dźwigi o udźwigu 200 ton.

Budowa i transport przeprawy przez Cybinę będzie kosztowała ponad 9 mln złotych, z tego 7 mln z funduszy Unii Europejskiej. Nowa przeprawa otwarta ma być na początku grudnia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości