Przejdź do zawartości

2007-09-05: Powstanie zbożowy OPEC?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 5 września 2007

Rosyjski minister rolnictwa, Aleksiej Gordejew, będzie omawiał z przedstawicielami Australii możliwość utworzenia kartelu zbożowego na wzór naftowego OPEC. Gordejew powiedział, że USA przyglądają się tej idei, a Ukraina i Kazachstan już uznały go za racjonalny. Jednak eksperci do sprawy rynku ziarna odnoszą się do niego sceptycznie.

OPEC, utworzony w 1960 przez Iran, Irak, Kuwejt, Arabię Saudyjską i Wenezuelę, stworzono w celu utrzymywania cen ropy na pożądanym przez te kraje poziomie. Później do OPEC dołączyło 9 innych krajów. Kartel kontroluje obecnie 2/3 światowych rezerw ropy i około połowy jej eksportu. OPEC reguluje ceny ropy za pomocą sterowania poziomem jej wydobycia. Gdy ceny ropy spadają, OPEC obniża wydobycie.

Gordejew zaproponował powołanie zbożowego kartelu w czerwcu tego roku, na rosyjsko-ukraińskim spotkaniu ds. sektora rolniczo-przemysłowego. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez ministra rolnictwa Ukrainy, Jurijego Melnika. Uznał on, że Rosja, Ukraina i Kazachstan powinny wspólnie postarać się wpływać na rynek zbóż. Gordejew próbuje teraz pozyskać akceptację pomysłu ze strony Stanów Zjednoczonych. Według Instytutu Sytuacji na Rynku Rolniczym, Rosja, Ukraina i Kazachstan posiadają łącznie 20% udziału w eksporcie zbóż. Gdyby dołączyły do nich Australia i USA, udział ten wzrósłby do 62%. Eksperci zaznaczają tu, że może być bardzo trudno pogodzić interesy tych krajów, gdyż trwa między nimi zacięta konkurencja. Mówią też, że kontrola produkcji i eksportu zbóż jest o wiele trudniejsza niż kontrola cen i wydobycia ropy. Uprawą i sprzedażą zbóż zajmują się prywatni przedsiębiorcy, którzy nie muszą zmieniać cen ziarna na zawołanie swoich krajowych rządów. Manipulowanie cłami i skupami interwencyjnymi może za to zrodzić wiele nie pożądanych konsekwencji na rynku, w tym spożywczym i hodowlanym.

Pozostaje też zasadnicze pytanie, po co tworzyć zbożowy OPEC? Ceny zbóż na rynkach światowych stale rosną i nic nie zapowiada, by w najbliższych 2-3 latach spadły. Decydują o tym wzrost populacji ludzi o około 80 milionów rocznie. Przyrost ten następuje głównie w Azji i Afryce, w której jest niedobór jadalnych zbóż. Również rosnąca produkcja biopaliw ze zbóż, wpływa na ich rosnące ceny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]