Przejdź do zawartości

2007-09-03: Jasnogórskie Dożynki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 3 września 2007
Jasnogórskie Dożynki
Prezydent RP z małżonką podczas uroczystości Jasnogórskich Dożynek

2 września 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką wziął udział w uroczystości Jasnogórskich Dożynek. Prezydentowi RP towarzyszyli: Szef Gabinetu Prezydenta RP Maciej Łopiński oraz Sekretarz Stanu Michał Kamiński.

Podczas uroczystości Parze Prezydenckiej Starostowie Dożynek przekazali chleb dożynkowy.

Prezydent RP, pozdrawiając rolników, powiedział m.in.:

"Gromadzimy się tutaj, jak co roku, w miejscu świętym, w Częstochowie. W miejscu, którym Jan Paweł II powiedział w roku 1979: „Tu zawsze byliśmy wolni”. W miejscu, gdzie 352 lata temu blisko naród polski obudził się jakby ze snu i stanął do bohaterskiej, zwycięskiej walki ze szwedzkim, rosyjskim, kozackim potopem naraz i oswobodził ojczyznę. W miejscu, gdzie w roku 1946, w warunkach komunistycznego potopu, polski episkopat poświęcił naród Niepokalanemu Sercu Maryi i gdzie 10 lat później odbyły się słynne Śluby Jasnogórskie – śluby, którym przewodził Kardynał i Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński. To miejsce wielkie i święte, i całkiem odpowiednie dla tej corocznej uroczystości, bowiem chleb produkowany od wieków przez polskich rolników jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji.

Przez wiele, wiele wieków Polska słynęła jako kraj rolniczy. Tak było za czasów naszej największej potęgi, tak było i w innych czasach. I o tym nie powinniśmy zapominać. Nie powinniśmy zapominać o tym, że jeżeli nawet dzisiaj większość naszego społeczeństwa nie mieszka na wsi, to zdecydowana większość ze wsi się wywodzi – nie w pierwszym, to w drugim czy trzecim pokoleniu, że jesteśmy narodem w pierwszym rzędzie chłopskim. I polskim rolnikom, polskim chłopom za ich trud, trud coroczny, trud żniw, ale także trud siania należy się wielkie podziękowanie".

Następnie Lech Kaczyński uczestniczył we Mszy Świętej.

Jasnogórskie Dożynki[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości