2007-09-01: VaE 2007: Zapowiedź 1. etapu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 września 2007

1 września gwiazdy światowego peletonu wyruszą na trasę 62. edycji Vuelta a Espana - trzeciego i zarazem ostatniego Wielkiego Touru w sezonie. Przez najbliższe trzy tygodnie będą mieli oni do pokonania ponad trzy tysiące kilometrów. Ich zmagania rozpoczną się na starcie w miejscowości Vigo, położonej w północno-zachodniej Hiszpanii.

Vigo to miasto położone w regionie Galicia, w północno-zachodniej Hiszpanii, nad zatoką Ría de Vigo. Port w Vigo to jeden z najlepszych naturalnych portów na świecie, który dał początek miastu otoczonemu górami. Jego szczególne cechy nadmorskie, które były już wykorzystywane w czasach rzymskich, pozwoliły utworzyć obecne przystanie i transatlantycki port, jak również rozwinął się tutaj przemysł przetwórstwa rybnego i rybactwo. Wszystko to wpłynęło na rozwój miejski Vigo, który obecnie obejmuje tradycyjny port, znane historyczne budowle oraz szerokie, wysadzane drzewami, bulwary. Ta hiszpańska miejscowość już po raz dwunasty w historii Wyścigu Dookoła Hiszpanii została wybrana na miasto startowe jednego z etapu tej imprezy.

Trasa[edytuj | edytuj kod]

Organizatorzy hiszpańskiej Vuelta a Espana postanowili, że pierwszy etap tegorocznej edycji tej imprezy rozpocznie się i zakończy w miejscowości Vigo. Kolarze reprezentujący barwy 21 ekip będą mieli do pokonania ponad 145-kilometrową trasę, na której zawodnicy będą mogli powalczyć o pierwsze punkty w klasyfikacji górskiej. Na 37. i 103. kilometrze znajdują się dwie premie górskie III kategorii. Na ostatnich kilometrach peleton będzie musiał pokonać kilka niewielkich rund w centrum miasta, co z pewnością będzie dużą atrakcją dla kolarskich kibiców zgromadzonych w Vigo. O losach premierowego odcinka VaE zadecyduje zapewne walka sprinterska na finiszu.

Faworyci[edytuj | edytuj kod]

Otwierający tegoroczną Vueltę etap wydaje się być przygotowany dla sprinterów. Płaski finisz, a także stosunkowo łatwe i oddalone od mety dwie premie górskie zaledwie trzeciej kategorii nie powinny przeszkodzić ekipom sprinterów w doścignięciu wszelkich prób ucieczek. Murowanego faworyta jednak nie ma. Mimo tego, iż można próbować oceniać formę czołówki sprinterów po wcześniejszych występach, trudno jednoznacznie przesądzać kto jest obecnie najsilniejszy. Eksperci jednak największe szanse dają najlepszym sprinterom poprzednich dwóch wielkich tourów - Alessandro Petacchiemu (Giro) i Tomowi Boonenowi (TdF), a także reprezentantowi gospodarzy Oscarowi Freire. Bardzo groźni mogą być także będący w świetnej formie Włoch Francesco Chicchi, jego rodak Daniele Benatti, a także Australijczyk Allan Davis i jak zwykle już doświadczony Erik Zabel.

***** - brak
**** - Alessandro Petacchi, Tom Boonen, Oscar Freire
*** - Daniele Bennati, Allan Davis, Francesco Chicchi, Erik Zabel
** - Alexandre Usov, Leonardo Duque, Mark Renshaw, Koldo Fernández, Paolo Bettini
* - Aurélien Clerc, Erki Pütsep, Said Haddou, Angelo Furlan, Claudio Corioni,

Premie Górskie[edytuj | edytuj kod]

36,4 km: Alto de Vilarchan (3 kat.), 340 m 102,4 km: Alto de San Cosme (3 kat.), 380 m

Źródła[edytuj | edytuj kod]