Przejdź do zawartości

2007-09-01: Galaxy zoo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 września 2007
Galaktyka spiralna - ma postać dysku z ramionami spiralnymi wychodzącymi ze środka zwanego zgrubieniem centralnym lub jądrem galaktyki. (75% jasnych galaktyk nieba)

Przedsięwzięcie Galaxy zoo ma na celu klasyfikacje galaktyk i stworzenie szczegółowej, trójwymiarowej mapy Wszechświata. Instytucja Sloan Digital Sky Survey zgromadziła szereg zdjęć galaktyk, które trzeba opisać. Zdjęcia są wykonane teleskopem Apache Point w Nowym Meksyku a ujęcia były robione automatycznie przez komputer. Jest ich tak dużo, że większości nikt jeszcze nie oglądał.

Jakość niektórych zdjęć ma wiele do życzenia. Niektóre przedstawiają pojedyncze gwiazdy, inne ślad po sztucznym satelicie, który znalazł się przypadkiem w kadrze. Program komputerowy nie jest w stanie prawidłowo je zidentyfikować dlatego zwrócono się o pomoc do Internautów.

Astronomowie chcieliby również uzyskać więcej informacji na temat zdjęć. Galaktyki łatwo między sobą rozróżnić, dzielą sie one na:

  • spiralne: wirujące, płaskie ze spiralnymi ramionami
  • eliptyczne: okrągłe lub jajowate

Aby wziąć udział w przedsięwzięciu należy zarejestrować się na stronie projektu. Następnie wykonać test rozpoznawania galaktyk i jeżeli zakończy sie on pozytywnie przystępuje się do klasyfikacji zdjęć. Obecnie projekt jest jedynie w angielskiej wersji językowej ale planowane jest jego poszerzenie o różne tłumaczenia, również polskie. Na razie istnieje jedynie polskie forum dyskusyjne dotyczące projektu.

"Po raz pierwszy chcemy skorzystać z waszych mózgów. Jeśli dostrzeżesz rzeczywiście coś niezwykłego lub dziwnego, daj nam natychmiast znać. Potrzeba nam każdej pary oczu" - napisano na stronie projektu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]