Przejdź do zawartości

2007-08-31: Obchody 27. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 31 sierpnia 2007
Lech Kaczyński bierze udział w uroczystościach pod bramą Stoczni Szczecińskiej

30 sierpnia 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński wziął udział w uroczystościach upamiętniających 27. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Prezydentowi towarzyszyli: Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP Maciej Łopiński oraz Sekretarz Stanu Michał Kamiński.

Podczas wizyty Prezydent RP złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70. Następnie pod bramą Stoczni Szczecińskiej wziął udział w uroczystościach, podczas których wręczył ordery działaczom opozycji demokratycznej - bohaterom tamtych wydarzeń oraz kombatantom zasłużonym w walce o niepodległą Polskę.

Odznaczeni zostali:

[edytuj | edytuj kod]

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

 • Ryszard Jan Borkowski
 • Stefan Dragun
 • Konrad Strycharczyk

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

 • Arkadiusz Adamek
 • Jan Brzykcy
 • Władysław Diakun
 • Antoni Rogowski

Nadane również przy tej okazji zostały Złote Krzyże Zasługi 5 działaczom opozycyjnym. Otrzymali je:

 • Sławomir Adamowicz
 • Klemens Bieliński
 • Zbigniew Michalczuk
 • Lech Muraszewski
 • Stanisław Suski

Po uroczystości odznaczeń Prezydent Lech Kaczyński, zwracając się do zebranych powiedział m.in.:

„Dwadzieścia siedem lat temu, jak przed chwilą powiedział Pan Przewodniczący, Polacy zdali egzamin dojrzałości. Chciałbym te niezwykle celne słowa z całą siłą potwierdzić. Tak, istotnie dwadzieścia siedem lat temu, tu w Szczecinie, także w Gdańsku, w Gdyni i w wielu innych miastach Polski, Polacy zdali egzamin dojrzałości. Doszło do wielkiej pokojowej rewolucji. Rewolucji bezkrwawej, ale wtedy niezwykle skutecznej. To w jej wyniku powstał ruch, który nie znajduje w istocie precedensu w historii Europy. Powstała „Solidarność”. Czy miała ona swoich poprzedników, czy była czymś przygotowanym? Można powiedzieć, że w pewnym zakresie tak. To działalność demokratycznej opozycji z lat 1976 – 1980 w jakimś zakresie przygotowała to, co zdarzyło się w roku 1980. W szczególności to, co zdarzyło się w Trójmieście. Ale generalnie owa dojrzałość polegała na tym, że ruch miał charakter całkowicie spontaniczny, że nasz naród wykazał wręcz niezwykłą zdolność do samoorganizacji, że z dnia na dzień, z godziny na godzinę powstawały komitety w poszczególnych zakładach pracy, które przyłączały się tu w Szczecinie do komitetu międzyzakładowego – podobnie odpowiednio w Gdyni, w Gdańsku, również na Śląsku, a także w innych miastach Polski. To był ruch, jak to się określa, oddolny – w całym tego słowa znaczeniu. Społeczeństwo zorganizowało się przeciwko totalitarnej władzy. Przeciwko władzy, która odbierała prawo do wolności osobistej właściwie w prawie wszystkich jej przejawach, od wolności religii, w każdym razie pełnej, przez wolność inicjatywy gospodarczej, aż po wolność słowa; władzy, która niewoliła naród, czyniąc go podporządkowanym obcemu i wrogiemu imperializmowi; która w końcu była z roku na rok, z miesiąca na miesiąc coraz mniej efektywna gospodarczo; która spowodowała, że dziś Polska nie jest tak bardzo rozwinięta gospodarczo, jakby być mogła. To wszystko budziło coraz bardziej powszechny sprzeciw. Było przedmiotem niejednego momentu społecznego oporu – wspomnę tu rok 1970 i jego ofiary, których nazwiska widzimy na tej tablicy. Wcześniej był rok 1968, 1956. W roku 1980 formy działania, formy działania nie setek, nie tysięcy, ale milionów ludzi zostały doskonale dostosowane do sytuacji tamtego czasu. Władza komunistyczna wobec tej genialnej formy okazała się bezbronna. Powstała „Solidarność”, rozpoczął się polski marsz do wolności. Trwał on jeszcze całych dziewięć lat, ale mimo wszystko był to jego ostatni etap".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego
Wikinews
Wikinews
Zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Świnoujścia
pozostałych miejscowości