2007-08-31: DNA bakterii przenosi się do materiału genetycznego gospodarza częściej, niż przypuszczano

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 31 sierpnia 2007
Nauka
N icon science.png
Muszka owocowa
Wolbachia - bakteria pasożytnicza bezkręgowców

W najnowszym numerze "Science" można przeczytać, że naukowcy z Uniwersytetu w Rochester i Instytutu J. Craiga Ventera dowiedli, że "DNA bakterii może przenosić się do materiału genetycznego swojego gospodarza częściej, niż sądzono do tej pory".

Dotychczas sądzono, że zjawisko przenikania genów jest rzadkie ale pewien gatunek muszki owocowej (Drosophila ananassae) całkowicie wchłonął DNA bakterii wolbachia (atakująca przeważnie bezkręgowce, m.in. owady i nicienie) a następnie wykorzystał zawarte w nim informacje.

Aby pozbyć się bakterii z organizmu muszki podawano jej antybiotyki. Po kilku miesiącach leczenia pozbyto się bakterii ale DNA było już zmienione. Naukowcy stwierdzili, że zmutowany materiał genetyczny nie tylko nie zaburza funkcjonowania organizmu ale na dodatek z nim współpracuje. Taki stan wyjaśnili tym, iż komórki muszki poszukiwały materiału do naprawienia uszkodzonego DNA. Badacze zajmą sie teraz dokładnym zbadaniem wpływu nowego DNA na organizm owada.

Naukowcy twierdzą, że doświadczenie może mieć znaczący wpływ na ewolucję. Jako przykład podają mitochondria, gdzie powstają procesy będące głównym źródłem energii komórki. Dawniej były to bakterie egzystujące wewnątrz komórek. Obecnie posiadają własny genom (jest on nieduży i koduje tylko do kilkudziesięciu białek z kilkuset potrzebnych do jego funkcjonowania).

Źródła[edytuj]