2007-08-31: Astronomowie odkryli Wielką Pustkę
Gigantycznie wielki obszar kompletnej pustej przestrzeni odkryli w kosmosie amerykańscy astronomowie jak informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Wszechświat w dużych skalach nie jest całkowicie jednorodny i jego struktura przypomina gąbkę lub rodzaj piany. Obszary o wiekszej gęstości materii, są poprzetykane pustkami mniejszych lub większych rozmiarów.
Obserwując odległe rejony Wszechświata, natrafiono niedawno na olbrzymi obszar pustej przestrzeni kosmicznej pozbawionej materii. Praca na ten temat ukazała się właśnie na łamach magazynu "Astrophysical Journal".
Grupa amerykańskich badaczy z Uniwersytetu w Minnesocie kierowanej przez Lawrence'a Rudnicka analizowała dane z projektu NRAO VLA Sky Survey (NVSS), którego zadaniem był przegląd nieba w paśmie fal radiowych, za pomocą 27 radioteleskopów zgrupowanych w sieci zwanej Very Large Array w ramach US National Radio Astronomy Observatory (NRAO) w Nowym Meksyku. Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie "Astrophysical Journal".
Podczas wstępnej analizy zebranego materiału zauważono, że rozkład galaktyk pokazuje wyraźny spadek ich liczebności w okolicach gwiazdozbiorów Oriona i Rzeki Erydan.
Ten obszar był podejrzany już od roku 2004, bo pokazywał zauważalne obniżenie średniej temperatury odnotowane przez satelitę WMAP. Wtedy jednak astronomowie nie wiedzieli, czy obniżka ta wynika z istnienia jakiejś dużej struktury we wczesnym Wszechświecie, czy też z przysłaniania dalekiego promieniowania przez jakiś bliższy obiekt.
Rozkład odległych galaktyk pokazuje, że mamy do czynienia z rzeczywistą pustką, której rozmiary sięgają rekordowego rozmiaru jednego miliarda lat świetlnych!
Pustka ta jest widoczna w analizowanych danych z satelity WMAP ze względu na utratę energii przez fotony przechodzące przez pustki i ma związek z obecnością tzw. ciemnej energii, która na wielkich skalach przeciwdziała sile grawitacji.
Odkrycie Wielkiej Pustki przez amerykańskich astronomów jest jednym z najważniejszych odkryć astronomicznych, na miarę odrycia pierwszego pulsara, którego odkryto 40 lat temu w 1967 roku, czy też odkrycia pierwszej planety pozasłonecznej w 1992 roku przez Aleksandra Wolszczana albo też odkrycia podobnej struktury do Wielkiej Pustki zwanej Wielkim Atraktorem w 1987 roku.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- [1] – Astrophysical Journal, 30 sierpnia 2007
- ML, PAP – Wielka dziura we Wszechświecie – Onet.pl, 30 sierpnia 2007
- Marcin Rotkiewicz – Wielka pustka – Polityka.pl, 28 sierpnia 2007
- Krzysztof Urbański, bbc, space.com – Miliard lat świetlnych niczego – Rzeczpospolita.pl, 28 sierpnia 2007
- Teresa Kubacka – Wielka pustka dowodem na działanie ciemnej energii? – Serwis AstroNews z Astronet.pl, wtorek, 28 sierpnia 2007
- Jacek Kohut – Największa pustka we Wszechświecie – Polski Portal Astronomiczny na Astronomia.pl, 28 sierpnia 2007
- Piotr Bogdanowicz – Astronomowie odkryli wielkie "nic" we Wszechświecie – Wiadomości24.pl, 29 sierpnia 2007