Przejdź do zawartości

2007-08-30: Nowe władze Turcji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 sierpnia 2007
Abdullah Gul

Nowo wybrany prezydent Turcji, Abdullah Gul zaaprobował skład nowego rządu - poinformował premier Recep Tayyip Erdogan. "Naszym celem będzie praca na rzecz większej ilości swobód i dobrobytu" - podkreślił premier. Nowy rząd składa się z 25 ministrów, zarówno członków dotychczasowego gabinetu, jak i nowych - oświadczył Erdogan.

Szefem MSZ, po tym, jak resort ten opuścił wybrany dzień wcześniej na prezydenta Gul, został dotychczasowy minister gospodarki i główny negocjator Turcji w rozmowach akcesyjnych z UE Ali Babacan. Jak poinformowano, nadal będzie pełnił funkcję negocjatora.

Kilku obecnych ministrów dołączyło do rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana (AKP) tuż przed lipcowymi wyborami, co miało przekonać opozycję, że ugrupowanie zerwało ze swoimi islamskimi korzeniami. W tej grupie jest m.in. wywodzący się z opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Ertugrul Gunay, mianowany na ministra kultury i turystyki. Na wiosnę CHP zbojkotowała wybory prezydenta w parlamencie - bez jej posłów nie było potrzebnego do wyboru głowy państwa kworum.

Ministrem przemysłu i handlu został Zafer Caglayan, były szef Izby Przemysłowej w Ankarze. Ministrem stanu odpowiedzialnym za gospodarkę został Mehmet Simsek, ekonomista z firmy Merrill Lynch w Londynie. Tekę ministra finansów zachowa Kemal Unakitan. Na czele resortu obrony stanął Vecdi Gonul, a szefem MSW został Besir Atalay. Jedyną kobietą w rządzie będzie minister stanu Nimet Cubukcu, która zajmowała to stanowisko już wcześniej.

Skład rządu musi zostać teraz zaaprobowany przez parlament, gdzie AKP dysponuje większością miejsc.

We wtorek Abdullah Gul zgodnie z oczekiwaniami został wybrany na prezydenta przez turecki parlament. W czasie zaprzysiężenia opowiedział się za laickim charakterem państwa i neutralnością.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]