Przejdź do zawartości

2007-08-29: W październiku szczyt energetyczny w Wilnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 sierpnia 2007
Lech Kaczyński i Valdas Adamkus na Helu

Kwestie związane z zaplanowanym na październik szczytem energetycznym w Wilnie zdominowały wtorkowe rozmowy prezydentów Polski i Litwy: Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa na Helu - poinformował wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Tomasz Brzeziński.

Szczyt energetyczny w Wilnie byłby kontynuacją majowego spotkania w Krakowie prezydentów Polski, Litwy, Azerbejdżanu i Gruzji oraz przedstawiciela Kazachstanu. Wtedy również Valdas Adamkus zapowiedział, że do budowy elektrowni zostaną wykorzystane najnowocześniejsze technologie. Jego zdaniem, Europa dzięki temu będzie patrzeć na twórców przedsięwzięcia jak na kraje, które nie tylko mogą zbudować godne zaufania źródło energii, ale także przy użyciu najnowszych technologii przyczynią się do rozwoju w tej dziedzinie całego regionu.

"Najistotniejsze, że będziemy w stanie wyprodukować tyle energii, by nie było podstaw do twierdzeń, że nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć potrzeb zgłaszanych przez stronę polską" - dodał prezydent Litwy.

Według Brzezińskiego, prezydenci Polski i Litwy omówili we wtorek m.in. sprawy związane z przygotowaniem szczytu, a także kierunek dalszych decyzji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Brzeziński dodał, że Adamkus i Kaczyński odbyli wspólny spacer, a także udzielili wywiadu TVP, w którym to prezydent Polski powiedział, że wszystkie problemy negocjacyjne da się rozwiązać. Wyjaśnił, że Polacy wiedzą, jakiej ilości energii potrzebują, szczególnie północno-wschodnia część kraju, i że jest to do załatwienia. Lech Kaczyński dodał, że doradza polskiemu rządowi elastyczność dotyczącą pozostałych rozwiązań. Prezydent wyraził pewność, że starania zostaną uwieńczone sukcesem.

Jak poinformował Brzeziński, prezydent Litwy opuścił Polskę przed godz. 14:00 i udał się do swego kraju.

W rozmowach obu prezydentów ze strony polskiej uczestniczył m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

W poniedziałek, w pierwszym dniu wizyty Adamkusa w Polsce tematem jego rozmowy z Kaczyńskim były kwestie bezpieczeństwa energetycznego, w tym m.in. budowy mostu energetycznego między Polską a Litwą i wspólnej elektrowni atomowej w Ignalinie oraz wzajemnych stosunków polsko-litewskich.

Nową siłownię jądrową chcą wybudować trzy państwa bałtyckie i Polska. Sejm w Wilnie ustalił, że Litwa ma mieć w tym projekcie 34 procent udziałów, zaś Polska, Łotwa i Estonia - po 22 procent. Nowa elektrownia ma zacząć działać najpóźniej do 2015 roku. Planowana moc siłowni to 3400 megawatów.

Prezydenci rozmawiali także o otworzeniu od 1 października 2007 r. filii polskiego uniwersytetu w Wilnie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]