Przejdź do zawartości

2007-08-29: USA: naukowcy wyhodowali mysz o bardzo rozbudowanej tkance mięśniowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 sierpnia 2007

Poprzez modyfikację dwóch genów naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins wyhodowali mysz o bardzo rozbudowanej tkance mięśniowej.

Eksperyment pod kierownictwem Se-Jin Lee został opisany w czasopiśmie "Public Library of Science".

Pierwsza mysz, wówczas o dwa razy większym umięśnieniu niż inne zwierzęta z tego gatunku, przyszła na świat 10 lat temu. Stało się to możliwe dzięki zablokowaniu działania genu odpowiedzialnego za produkcję miostatyny. Po kilku latach naukowiec odkrył kolejny sposób na wzrost tkanki mięśniowej - dzięki modyfikacji genetycznej zwiększył w organizmie myszy zawartość folistatyny.

Naukowiec przeprowadził eksperyment dzięki któremu stwierdził, że jeszcze większy efekt przyniesie zastosowanie obu modyfikacji genetycznych naraz: zmniejszenie produkcji miostatyny i zwiększenie folistatyny. Włókna mięśniowe będą wówczas większe o 117% i będzie ich o 73% więcej. U takiej myszy mięśnie będą cztery razy większe niż przewiduje norma.

Mutacja powodująca nadmiar folistatyny występuje czasami w sposób naturalny. Znany jest przypadek syna niemieckiej biegaczki, który był nosicielem takiej mutacji. W wieku czterech lat trzymał w rozpostartych dłoniach trzykilogramowe odważniki. Swoja muskulaturą zwrócił na siebie uwagę lekarzy już w chwili narodzin.

Natomiast brak miostatyny zaobserwowano u krów belgijskiej rasy wit-blauw i włoskiej rasy piemonckiej.

Se-Jin Lee żywi nadzieję, iż wyniki jego badań będą w przyszłości przydatne w leczeniu zaniku mięśni.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]