2007-08-29: Finwal w Zatoce Gdańskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 29 sierpnia 2007
Finwal

"Wieloryb, który widziany był ponad tydzień temu w wodach Zatoki Gdańskiej to najprawdopodobniej finwal, a nie wieloryb karłowaty, jak wstępnie przypuszczano" - powiedział dr hab. Krzysztof Skóra, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii w Helu.

Stwierdzono, że jest to stary osobnik ale nie jest znana jego płeć.

"Wieloryba nie poznaje się tylko po grzbiecie, trzeba móc określić kilka jego dodatkowych cech; zwierzę nie obróci się na nasze życzenie brzuchem do góry, nie zaprezentuje płetw, nie pokaże wszystkich cech taksonomicznych. Opis gatunku dokonywany jest na osobnikach już martwych, jeśli się więc nie widzi jego wszystkich cech, to nie można przesądzać sprawy" - stwierdził Skóra.

Naukowcy z innych państw potwierdzili, że jest to prawdopodobnie finwal. Jest również możliwe, że to ten sam wieloryb, który był widziany w czerwcu w okolicach Sztokholmu.

"Jeżeli nie ma drugiego wieloryba w Bałtyku, to pierwsza informacja o nim pochodzi sprzed sześciu tygodni. Był on obserwowany w okolicach Sztokholmu, dwa tygodnie temu był też widziany u wejścia do Zatoki Gdańskiej, tylko nie udało nam się wtedy go namierzyć, ale jak dostaliśmy drugi sygnał, to wynajęliśmy bardzo szybkie łodzie, odszukaliśmy go i zrobiliśmy mu zdjęcia" - powiedział szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Finwal

Naukowiec stwierdził, że wieloryb jest w złym stanie. Jest ogólnie wyczerpany, ma zmiany skórne oraz z trudem porusza się. Prawdopodobnie ma problem ze znalezieniem pożywienia. Ze względu na stan zdrowia zrezygnowano z planu wypłoszenia wieloryba z Bałtyku ponieważ mogłoby to narazić go na stres, duży wysiłek i w rezultacie zabić.

"Im dłużej wieloryb będzie żył tym większe ma szanse znalezienia wyjścia z Bałtyku, ale, niestety, nie jest powiedziane, że znajdzie tę drogę ratunku" - powiedział Krzysztof Skóra.

Finwal w Bałtyku:

  • 1874 rok w okolicach Gdańska
  • 1899 roku w okolicach Dziwnowa
  • 1930 roku w Zatoce Puckiej
  • 2005 i 2006 roku znaleziono dwa martwe finwale na wodach terytorialnych Niemiec

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości