Przejdź do zawartości

2007-08-28: Rosja: szczątki dzieci cara Mikołaja II odnalezione?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 sierpnia 2007
Mikołaj II Romanow z rodziną
Aleksy i Anastazja Romanow

W Jekaterynburgu na Uralu odnaleziono kości dwóch osób, które prawdopodobnie należą do dzieci Mikołaja II Romanowa. 44 fragmenty kości chłopca i kobiety rosyjscy archeolodzy odnaleźli niedaleko szybu gdzie 16 lat temu odkryto szczątki cara, jego żony, trzech córek i czworga służących. Zostali oni rozstrzelani przez bolszewików 16 lipca 1918 roku.

Przed kilkunastoma laty w znalezisku nie stwierdzono obecności kości Aleksego, syna Mikołaja II i młodszej córki. Jakow Jurowski, kierujący akcją wymordowania rodziny carskiej twierdził, że zostali oni pochowani w pobliżu szybu.

Badający szczątki antropolodzy stwierdzili, że należą one do 10-13-letniego chłopca i 18-23-letniej kobiety. Podczas egzekucji Aleksy miał 14 lat. Natomiast szczątki kobiety mogą należeć do jednej z córek Mikołaja II - Marii lub Anastazji.

Kości maja przejść dokładniejsze badania w zakładzie medycyny sądowej. Ponieważ Aleksy cierpiał na hemofilię naukowcy będą starali się odnaleźć mutację genu wywołującego tę chorobę. Archeolodzy przy szczątkach znaleźli również trzy pociski, które także przejdą serię badań.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]