2007-08-26: List Prezydenta RP do uczestników VIII Dożynek Województwa Śląskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 26 sierpnia 2007
Koszęcin
Koszęcin

26 sierpnia 2007 r. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Michał Kamiński wziął udział w Dożynkach Województwa Śląskiego w Koszęcinie.

Minister Kamiński odczytał list Lecha Kaczyńskiego, skierowany do uczestników uroczystości:

" (...) Uroczyście obchodzone w tych dniach na polskiej ziemi święto plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzeniony w tradycji i duchowości naszego narodu. Jest to przede wszystkim święto rolników, ale łączy również nas wszystkich wokół najbardziej podstawowych wartości.

Dożynkowy wieniec i bochen chleba mówią o wielkim sensie ludzkiej pracy. Wyrażają naszą wdzięczność wobec Boga, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi. Chleb - jeden z głównych chrześcijańskich symboli - jest tym, co w życiu człowieka najbardziej powszednie, a jednocześnie najważniejsze.

Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego szacunku dla polskich rolników za codzienną ciężką pracę, która przynosi nam wszystkim plony ziemi. Z wielką atencją i uznaniem myślę również o wielowiekowych zasługach polskiej wsi dla historii i kultury naszego narodu. Piękna maksyma Żywią y Bronią, wypisana na kościuszkowskich sztandarach, najpełniej mówi o patriotyzmie i ofiarności pokoleń polskich rolników.

Świadectwem tych chlubnych zasług są także dzieje i współczesność Śląska. To ziemia ludzi pracowitych i rzetelnych, oddanych swoim rodzinom, przywiązanych do polskości. Pragnę wyrazić wdzięczność mieszkańcom Śląska za pomnażanie bogactwa i pomyślności naszej Ojczyzny.

Cieszę się, że VIII Dożynki Województwa Śląskiego odbywają się w Koszęcinie, gdzie swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, uświetniający koncertem dzisiejszą uroczystość. Jest mi bardzo miło przekazać wyrazy wielkiego uznania dla dokonań Zespołu Śląsk, który tak wiele uczynił dla rozsławienia śląskiej kultury i folkloru (...)".

Organizatorami dożynek były Starostwo Powiatowe w Lublińcu, Śląski Urząd Marszałkowski oraz Śląska Izba Rolnicza. Z Koszęcina wywodzi się jeden najmłodszych posłów PiS Lucjan Karasiewicz. W XIX wieku Koszęcin i sąsiednie wioski należały do niemieckiego rodu Hohenlohe-Ingelfingen, którzy zamieszkiwali obecną siedzibę "Śląska" i wybudowali na swoich terenach kilka folwarków.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości