2007-08-26: Brazylia i Indie przeciwne formatowi Office Open XML

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 26 sierpnia 2007

Komitety techniczne odpowiedzialne za standaryzację Office Open XML z Indii i Brazylii ogłosiły w podobnym czasie swoje stanowisko. Oba odrzuciły proponowaną normę ISO.

Avi Alkalay, członek komitetu technicznego przy brazyliskiej organizacji standaryzacyjnej ABNT opisał na swoim blogu powody wydania przez Brazylię negatywnej opinii o OOXML. Wśród głównych powodów znalazły się “promowanie złych praktyk” (binarne wstawki w XML), błędy, odwołania do własnościowych produktów oraz “powtórne wymyślanie koła” (nowe “standardy” definiowania dat, etc). Avi oskarża też organizację standaryzacyjną ECMA (która przyjęła OOXML jako standard) o uleganie wpływom Microsoftu, a także stwierdził, że jeśli jakikolwiek kraj zagłosuje za OOXML to znaczy że albo nie czytał dokumentacji albo podejmuje decyzję polityczną, a nie techniczną.

Brazylia oprócz decyzji “NIE” dołączyła 63+2 komentarzy.

W Indiach tylko przedstawiciele dwóch firm Infosys Technologies i CSI opowiadały się za zatwierdzeniem standardu Microsoftu. Reszta z 21-osobowego komitetu technicznego opowiadała się za odrzuceniem normy. Głosowanie nie było więc potrzebne i Indie prześlą do ISO, podobnie jak Brazylia werdykt “NIE, z komentarzami”.

Z państw, który już wydały opinie, Chiny, RPA i Czechy są przeciwko OOXML, Stany Zjednoczone powstrzymały się od głosu, a Malezja, Dania i Szwajcaria głosują za.

Z państw które jeszcze nie głosowały najprawdopodobniej w:Kanada, Iran, Japonia, Libia, Kuba, Nowa Zelandia i Wielka Brytania będą przeciw, a Belgia, Finlandia, Włochy, Hiszpania, Singapur, Francja i Australia powstrzymają się od głosu.

W Polsce głosowanie odbędzie się 30 sierpnia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]