2007-08-25: Talibowie uwolnią 19 południowokoreańskich zakładników przetrzymywanych w Afganistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 25 sierpnia 2007
Talibowie

Bojownicy Talibanu zgodzili się uwolnić 19 południowokoreańskich zakładników przetrzymywanych w Afganistanie od ubiegłego miesiąca. Zgoda ta jest wynikiem porozumienia zawartego przez talibów z delegacją władz Korei Południowej.

Warunkiem uwolnienia zakładników, ma być zgoda Seulu na wycofanie południowokoreańskich wojskowych z Afganistanu "w ciągu najbliższych kilku miesięcy" a także wyjazd z Afganistanu członków misji chrześcijańskich z Korei Południowej.

Talibowie 19 lipca porwali w prowincji Ghazni 23 południowokoreańskich wolontariuszy z organizacji chrześcijańskich. Dwóch z nich zostało zabitych przez porywaczy, natomiast dwie kobiety zwolniono ze względu na zły stan zdrowia. Obecnie w rękach porywaczy znajduje się 19 Koreańczyków - 14 kobiet i 5 mężczyzn.

Zanim doszło do porwania wolontariuszy, władze w Seulu zapowiadały wycofanie 200-osobowego kontyngentu południowokoreańskiego z Afganistanu pod koniec 2007 roku. Koreański kontyngent składa się z inżynierów wojskowych, lekarzy i personelu medycznego. Nie ma w nim sił bojowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]