2007-08-25: Ewa Junczyk-Ziomecka: warto przełamywać stereotypy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 25 sierpnia 2007
Społeczeństwo
N icon society.png
Ewa Junczyk-Ziomecka - Podsekretarz Stanu

24 sierpnia 2007 r. w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie Podsekretarz Stanu Ewy Junczyk-Ziomeckiej z przedstawicielami amerykańskich środowisk żydowskich, przebywających w Polsce na zaproszenie Forum Dialogu Między Narodami. W spotkaniu uczestniczył także Przewodniczący Forum Andrzej Folwarczny.

Minister Junczyk-Ziomecka powiedziała na początku spotkania: „Cieszę się, że mogę gościć kolejną grupę, którą zaprosił Pan Folwarczny. Według mojego doświadczenia jest to najlepszy sposób na poznanie Polski i przełamanie stereotypów, zwłaszcza, że większość z tych, którzy przyjeżdżają do Polski, wraca potem jeszcze raz. Mam nadzieję, że jest to dla Państwa udana wizyta”.

Ewa Junczyk-Ziomecka nakreśliła zebranym gościom mapę stosunków polsko-żydowskich, kładąc nacisk na dużą ilość wydarzeń kulturalnych. Zwróciła przy tym uwagę, że wiele z tych inicjatyw ma charakter zupełnie oddolny – organizowane są przez lokalnych pasjonatów, władze samorządowe, szkoły i młodzież. Jako przykład podała zbliżający się w Warszawie Festiwal „Warszawa Singera” oraz niedawne spotkanie młodzieży polskiej, niemieckiej i izraelskiej w Gołdapi.

„Ludzie, którzy nie znają Polski ani jej historii często skazani są na jej dwa skrajne obrazy: z jednej strony Holokaust a z drugiej – odradzanie się żydowskiej społeczności. Natomiast między tymi obrazami znajdują się osoby poszukujący własnej tożsamości. Tożsamości ich ojczyzny także. W Polsce – jest największa ilość wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim. Tu odbywa się najważniejszy festiwal na krakowskim Kazimierzu, tu wydaje się najwięcej książek. Ludzie oczywiście dalej jeżdżą i będą jeździć do Auschwitz – i bardzo dobrze. Ale zmienia się, choć powoli, obraz Polski-cmentarza, który jeszcze niedawno był jedynym, jaki mógł zaistnieć w zbiorowej świadomości”.

Zebranych interesowały ponadto dwa zagadnienia: restytucja mienia oraz działalność Radia Maryja. Ewa Junczyk-Ziomecka wyjaśniła zebranym, że mówienie o „restytucji mienia żydowskiego” jest niewłaściwe, gdyż pomija fakt, że dotyczy ona ogromnej grupy obywateli polskich, pośród której Żydzi stanowią jedynie część. „Takie stawianie sprawy daje oręż do ręki antysemitom twierdzącym, że jest to wyłącznie kwestia żydowska, co nie jest prawdą” – kontynuowała. Jak stwierdziła, „prawo nie dzieli obywateli ze względu na ich pochodzenie etniczne, dlatego też niezwykle trudna sytuacja rekompensat nie wynika z tego, że Żydzi są częścią grupy domagającej się odszkodowań”.

Ewa Junczyk-Ziomecka przypomniała, iż Prezydent Lech Kaczyński już kilkakrotnie jasno oświadczał, że w Polsce nie ma miejsca na antysemityzm, a jego przejawy zawsze spotykają się z ubolewaniem prezydenta – m.in. po zbezczeszczeniu cmentarza żydowskiego w Częstochowie na początku sierpnia Lech Kaczyński wystosował list do przedstawicieli częstochowskich Żydów potępiający sprawców tego czynu.

Na zakończenie spotkania minister oświadczyła: „Dziękuję Wam i cieszę, się że jesteście w Polsce. Chciałabym jeszcze powiedzieć Państwu, że kiedy zaczynaliśmy tak ważny dla stosunków polsko – żydowskich projekt Muzeum Historii Żydów Polskich, także natrafialiśmy na wielkie opory. Wiele osób z zagranicy, wśród nich wielu Żydów, nie chciało nawet myśleć, że takie muzeum mogłoby powstać w Polsce. Dopiero dzięki stałym, ale niezwykle trudnym kontaktom, spotkaniom i rozmowom, udało się przełamać nieufność. To z kolei zaowocowało pierwszymi przyjazdami do Polski i konfrontacją: z jednej strony z tragicznymi wspomnieniami, ale z drugiej z czymś zupełnie nowym i budzącym nadzieję. To nauczyło mnie, że najważniejsze w relacjach między narodami są osobiste relacje między ludźmi, rozmowa z nimi, pomimo tego, że zazwyczaj jest to trudne. Dlatego cieszę się, że dane jest mi tu z Wami być. Dotykać, widzieć i słyszeć. Mamy ogromną szansę jeśli będziemy się nawzajem wspierać”.

Kończąc spotkanie przewodniczący Fundacji Forum Między Narodami, Andrzej Folwarczny, podziękował Ewie Junczyk-Ziomeckiej za jej dotychczasową pracę na rzecz umacniania relacji polsko-żydowskich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]