Przejdź do zawartości

2007-08-24: Karski: Sejm może się rozwiązać już dziś

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 24 sierpnia 2007


Nie na przyszłym posiedzeniach a już dziś może dojść do głosowanie nad samorozwiązaniem Sejmu. Wybory mogłyby odbyć się już na przełomie września i października. O takim planie mówił w "Sygnałach Dnia" poseł PiS Karol Karski.

Karol Karski stwierdził, że głosowanie o samorozwiązanie Sejmu jest dziś technicznie możliwe pod warunkiem, że posłowie przegłosują ustawy potrzebne do przeprowadzenia wyborów czyli m.in.:

  • nowelizację ustawy lustracyjnej
  • ustawę pozwalającej na przystąpienie do układu z Schengen

Natomiast Grzegorz Schetyna (PO), powiedział, że aby do tego doszło należy zmienić porządek obrad oraz uzyskać zgodę PiS. Dodał, ze Platforma Obywatelska popiera samorozwiązanie Sejmu.

Grzegorz Napieralski, sekretarz generalny SLD podał, że partia podejmie decyzję czy jest przeciw, czy za samorozwiązaniem na posiedzeniu klubu przed głosowaniem Sejmu w tej sprawie. Natomiast Jerzy Szmajdziński, szef klubu SLD, poinformował, że jego partia już wie, że zagłosuje przeciwko.

U marszałka Sejmu są aż trzy wnioski o samorozwiązanie Sejmu: SLD, PO i złożony wczoraj wniosek PiS. Ludwik Dorn zaplanował głosowanie nad samorozwiązaniem na 7 września. Politycy PO domagają się, by głosować jeszcze dziś.

Karski nie wykluczył, że jeszcze przed wcześniejszymi wyborami Lech Kaczyński kolejny raz spotka się z szefem PO. Jego zdaniem do takiego spotkania powinno dojść, jeśli Donald Tusk "nie jest pewien, co ustalił z prezydentem na poprzednim spotkaniu".

Źródła[edytuj | edytuj kod]