Przejdź do zawartości

2007-08-24: Dzieci testują OLPC

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 24 sierpnia 2007
XO-1

Laptop XO, który powstaje w ramach akcji One Laptop Per Child, jest właśnie w fazie testów. Pierwsze egzemplarze zdążyły wraz z członkami projektu odwiedzić różne targi i konferencje. Kilka z nich trafiło też do rąk ich znajomych dzieci, stąd pojawiły się pierwsze relacje ze spotkania małych odbiorców z komputerem przeznaczonym dla ich rówieśników w krajach rozwijających się.

Mały Gabe zaczął używać XO-1 praktycznie bez żadnych instrukcji i udało mu się odkryć, jak pisać, rysować i korzystać z wbudowanej kamery. 12-latek podpisujący się inicjałami SG napisał nawet zajmującą recenzję, w której przyznał, że z początku nie docenił możliwości tej plastikowej skrzynki. SG jest jednak stałym użytkownikiem komputerów, więc ma już pewne przygotowanie, którego w większości nie będą mieć docelowi odbiorcy XO.

10-letni Philip i jego 8-letnia siostra Sophie dostali z kolei zadanie serwisowe: rozmontować laptopa i wymienić jego płytę główną. Z niewielką pomocą, korzystając głównie z instrukcji na stronach wiki OLPC, zdołali dokonać tej “naprawy”. Nie wszystko poszło dobrze za pierwszym razem i trzeba było ponownie otworzyć obudowę, aby podłączyć jeden kabelek.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]