Przejdź do zawartości

2007-08-23: Aresztowania po proteście Tybetańczyków przeciwko zatrzymaniu Rongje Adraka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 sierpnia 2007
Prowincja Syczuan

Źródła Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji poinformowały o aresztowaniu trzech kolejnych Tybetańczyków ze społeczności koczowniczej Jonru z okręgu Lithang, prefektury Kardze, prowincji Syczuan w związku z masowymi protestami przeciwko zatrzymaniu 1 sierpnia ich krajana Rongje Adraka, które doprowadziły do wprowadzenia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa i ściągnięcia do regionu licznych oddziałów Ludowej Policji Zbrojnej (LPZ).

„Na polecenie władz funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego (BBP) z Lithangu oraz żołnierze LPZ zatrzymali organizatorów ciągnących się od trzech tygodni protestów przeciwko uwięzieniu Rongje Adraka" - twierdzi źródło Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka (TCHRD).

"Wieczorem 21 sierpnia tłum funkcjonariuszy pojawił się nagle w wiosce Jonru Kharszul. Najpierw wtargnęli do jego rodzinnego domu, wypytując o Adruka Lopo, mnicha z klasztoru Lithang, który najgłośniej wzywał do protestów. Ponieważ go nie było, na chybił trafił zabrali jego dwóch braci: Adruka Gjaco i Adruka Nimę. Przy okazji przetrząsnęli cały dom, szukając czegoś obciążającego" - poinformowało TCHRD.

Kilka godzin później Adruk Lopo dowiedział się o zatrzymaniu najbliższych i natychmiast udał się na komisariat. Według cytowanego już źródła miał powiedzieć: „To mnie szukacie, wypuśćcie moich braci". Funkcjonariusze BBP aresztowali go, nie zwalniając wcześniej aresztowanych.

TCHRD wyraziło najwyższe zaniepokojenie losem Rongje Adraka i jego krewnych. Tortury są codziennością chińskich więzień i aresztów śledczych. Według organizacji aresztowanie wszystkich czterech mężczyzn ma charakter arbitralny - międzynarodowe traktaty i konstytucja ChRL gwarantują m.in. wolność słowa, gromadzenia się i zrzeszania. TCHRD domaga się natychmiastowego zwolnienia aresztowanych oraz interwencji odpowiednich agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]