2007-08-22: Unia Europejska zwróciła się z prośbą do USA o rozważenie moratorium na karę śmierci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 22 sierpnia 2007
Pierwsze krzesło elektryczne, które było użyte przy egzekucji Williama Kemmlera w 1890 roku

Unia Europejska zwróciła się z prośbą do gubernatora Teksasu i amerykańskich władz federalnych o rozważenie moratorium na karę śmierci. W środę w Teksasie ma się odbyć 400. egzekucja od czasu przywrócenia w USA tej kary w 1976 roku.

"Unia Europejskim z głębokim żalem przyjęła informację, że egzekucja, która w najbliższym czasie zostanie wykonana w amerykańskim stanie Teksas, będzie już 400. egzekucją od 1976 roku, w którym przywrócono karę śmierci" - poinformowało w komunikacie portugalskie przewodnictwo UE.

Unia wezwała gubernatora Teksasu Ricka Perry'ego, "aby zrobił wszystko, co w jego mocy, by zapobiec egzekucjom i rozważył wprowadzenie moratorium na karę śmierci w swoim stanie".

Portugalczycy dodali, że 27 państw członkowskich Unii "korzysta z okazji, by ponownie wezwać władze amerykańskie do ustanowienia moratorium na karę śmierci, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym, do czasu jej prawnego zniesienia".

400. egzekucja ma odbyć się w więzieniu Walls w Huntsville, miejscowości nazywanej "miastem śmierci", gdzie istnieje jeszcze sześć innych zakładów karnych. W Teksasie wykonano jedną trzecią wszystkich wyroków kary śmierci zasądzonych od 1976 roku w USA.

Źródła[edytuj]