2007-08-22: Środki finansowe z UE ponownie w Strefie Gazy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 sierpnia 2007
Strefa Gazy

W środę Unia Europejska przekazała środki na paliwo dla elektrowni w Strefie Gazy i tym samym zniosła dotychczasową blokadę. Cysterny z finansowanymi przez Brukselę dostawami rano przekroczyły granicę Izraela ze Strefą.

UE zgodziła się wznowić finansowanie dostaw paliwa po uzyskaniu gwarancji, iż będzie ono kupowane od prywatnej izraelskiej firmy i nie znajdzie się w rękach radykałów z kontrolującego obecnie Strefę radykalnego Hamasu.

1,5 mln mieszkańców Strefy Gazy zostało w niedzielę pozbawionych prądu, gdy główna elektrownia wstrzymała pracę z powodu braku paliwa, które dostarczała prywatna firma izraelska, a dostawy finansowane były ze środków unijnych. UE zablokowała pomoc finansową dla Autonomii Palestyńskiej, ponieważ Hamas zamierzał finansować swoją administrację w Strefie Gazy pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży energii elektrycznej.

Radykalny Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w czerwcu. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wprowadziły wtedy przeciwko niemu sankcje ekonomiczne i dyplomatyczne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]