Przejdź do zawartości

2007-08-19: Rosjanie wznowili loty bombowców strategicznych poza granicami kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 19 sierpnia 2007

Rosja zaczyna powracać do praktyk z czasów zimnej wojny. Rosjanie wznowili bowiem na stałe loty swoich bombowców strategicznych poza granice kraju. Prezydent Władimir Putin wyjaśnił, iż jest to odpowiedź na zagrożenie ze strony innych państw.

„Z siedmiu baz wzniosło się 14 uzbrojonych w rakiety bombowców strategicznych, wraz z samolotami wsparcia i cysternami” – powiedział Putin. „Nadal trwają loty strategiczne w innych krajach i to stwarza pewne problemy dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” – mówił rosyjski przywódca. „Liczymy, że nasi partnerzy ze zrozumieniem odniosą się do wznowienia lotów. Nasi piloci, uważam, zasiedzieli się, latają od przypadku do przypadku. Teraz cieszą się, że rozpoczęło się dla nich nowe życie” – zauważył prezydent Rosji.

Generał Ole Asak z norweskiego centrum operacji lotniczych powiedział, że 11 rosyjskich maszyn odbyło w piątek loty w przestrzeni międzynarodowej na zachód od Norwegii. Według Asaka rosyjskie lotnictwo nie przejawiało w tym rejonie takiej aktywności od około 15 lat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]