2007-08-19: Polski rząd wg Steinbach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 19 sierpnia 2007

Erika Steinbach liczy na to, że po wyborach w Polsce dojdą do głosu „umiarkowane i rozsądne" siły: „Polski rząd wzbudza w społeczeństwie zgrozę. Nie reprezentuje już od dawna szerokiej większości polskich wyborców” – stwierdziła szefowa Związku Wypędzonych.

W rozmowie z dziennikarzami "Passauer Neue Presse" Erika Steinbach ponownie opowiedziała się za ustanowieniem narodowego dnia pamięci o ofiarach przymusowych wysiedleń. Szefowa BdV przyznała jednak, iż trudno jest pozyskać dla tego pomysłu "polityczną większość", a dokładniej: „Potrzebna jest zgoda władz centralnych, jak i krajów związkowych. W tej kwestii nie ma zgody”.

Co do budowy Centrum Wysiedleń w Berlinie - jej zdaniem - decyzja zapadnie w tym roku, gdyż kanclerz Angela Merkel, popiera ten projekt. Pytana o sprzeciw Polski odpowiedziała: „Polska jest w dużej mierze izolowana. Polski rząd jest w tej kwestii outsiderem. Inne europejskie kraje nie mają zastrzeżeń lub też sprawa ta ich nie obchodzi".

W stolicy Niemiec odbyły się uroczystości „Dnia stron ojczystych". Na zjeździe ziomkostw przemawiał Hans-Gert Poettering - przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Odczytano także błogosławieństwo papieża Benedykta XVI.

Źródła[edytuj]