2007-08-17: Skype nie działa już ponad dobę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 sierpnia 2007

Już ponad dobę trwa naprawa Skype. Około 220 mln użytkowników ma problem z zalogowaniem się. Informatycy firmy informują aby nie wyłączać aplikacji ponieważ gdy problem zostanie rozwiązany program sam się zaloguje.

"Sytuacja jest trudna, nastąpił bardzo skomplikowany splot okoliczności i na razie nie bardzo znamy jego przyczyny" - stwierdził Kurt Sauer, szef zabezpieczeń Skype'a. Wykluczono celowy atak.

Prawdopodobnie wystąpił błąd w oprogramowaniu, który uniemożliwia połączenie się użytkowników z serwerami rozmieszczonymi na całym świecie. Informatycy sprawdzają dlaczego błąd w oprogramowaniu uaktywnił się dopiero po 4 latach. Usterka dotyczy wszystkich wersji programu. Jest to pierwsza tak duża awaria. Wcześniej była tylko jedna ale mniejszych rozmiarów, w październiku 2005 roku.

Ze Skype należącego do eBaya, korzysta ok. 220 mln użytkowników. Jednorazowo loguje się ok 7 mln a rekord to 10 mln (styczeń 2007). Firma powstała w 2003 roku i ma swoją siedzibę w Luksemburgu.

Aplikacja pozwala na bezpłatne rozmowy (tekstowe i głosowe) oraz wymianę plików między znajdującymi się w sieci komputerami. Rozmowy z tradycyjnymi telefonami są płatne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]