Przejdź do zawartości

2007-08-17: Płyta kompaktowa ma 25 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 sierpnia 2007
Spód płyty kompaktowej

Dwadzieścia pięć lat temu wytwórnia PolyGram zaprezentowała album zespołu ABBA na płycie kompaktowej. Premiera odbyła się dokładnie 17 sierpnia 1982 w Niemczech.

Nad zapisem muzyki w postaci cyfrowej na srebrnym krążku pracowały firmy Sony i Philips. Dokładnie dnia 17 sierpnia 1982 roku w Hanowerze wyprodukowano pierwszą taką płytę - album The Visitors zespołu Abba. Pierwsze krążki ukazały się w handlu dwa miesiące później.

Spory o to, kto pierwszy wprowadził na rynek płytę CD jednak trwają do dnia dzisiejszego. Często mówi się o Symfonii Alpejskiej opus 64 Ryszarda Straussa a także o wznowionym albumie 52nd Street Billego Joela jako pierwszym krążku CD.

W początkowej fazie na płytach kompaktowych dominowała właśnie muzyka klasyczna, a ich odbiorcami byli zamożniejsi audiofile. Niestety za luksus słuchania muzyki cyfrowej bez trzasków trzeba było dużo zapłacić. Pierwszy na świecie odtwarzacz CD firmy Sony CDP-101 kosztował wtedy na rynku japońskim 168.000 jenów (¥). Cyfrowa rewolucja szybko ogarnęła cały przemysł, nie tylko muzyczny ale także komputerowy. W ciągu 25 lat sprzedaż płyt kompaktowych na całym świecie przekroczyła ponad dwieście miliardów egzemplarzy.

Płyta CD zrewolucjonizowała branżę muzyczną i komputerową. W czerwcu 1985 roku zadebiutowała płyta CD-ROM (z ang. Read Only Memory) używana w komputerach, a w 1990 roku płyta CD-Recordable. W połowie lat 90. na rynku zadebiutowała płyta DVD, a rok temu HD DVD i Blu-ray.

Źródła[edytuj | edytuj kod]