2007-08-17: Płyta kompaktowa ma 25 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 17 sierpnia 2007
Spód płyty kompaktowej

Dwadzieścia pięć lat temu wytwórnia PolyGram zaprezentowała album zespołu ABBA na płycie kompaktowej. Premiera odbyła się dokładnie 17 sierpnia 1982 w Niemczech.

Nad zapisem muzyki w postaci cyfrowej na srebrnym krążku pracowały firmy Sony i Philips. Dokładnie dnia 17 sierpnia 1982 roku w Hanowerze wyprodukowano pierwszą taką płytę - album The Visitors zespołu Abba. Pierwsze krążki ukazały się w handlu dwa miesiące później.

Spory o to, kto pierwszy wprowadził na rynek płytę CD jednak trwają do dnia dzisiejszego. Często mówi się o Symfonii Alpejskiej opus 64 Ryszarda Straussa a także o wznowionym albumie 52nd Street Billego Joela jako pierwszym krążku CD.

W początkowej fazie na płytach kompaktowych dominowała właśnie muzyka klasyczna, a ich odbiorcami byli zamożniejsi audiofile. Niestety za luksus słuchania muzyki cyfrowej bez trzasków trzeba było dużo zapłacić. Pierwszy na świecie odtwarzacz CD firmy Sony CDP-101 kosztował wtedy na rynku japońskim 168.000 jenów (¥). Cyfrowa rewolucja szybko ogarnęła cały przemysł, nie tylko muzyczny ale także komputerowy. W ciągu 25 lat sprzedaż płyt kompaktowych na całym świecie przekroczyła ponad dwieście miliardów egzemplarzy.

Płyta CD zrewolucjonizowała branżę muzyczną i komputerową. W czerwcu 1985 roku zadebiutowała płyta CD-ROM (z ang. Read Only Memory) używana w komputerach, a w 1990 roku płyta CD-Recordable. W połowie lat 90. na rynku zadebiutowała płyta DVD, a rok temu HD DVD i Blu-ray.

Źródła[edytuj]