Przejdź do zawartości

2007-08-17: Lody arktyczne stopnieją ok. 2030 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 sierpnia 2007
Arktyka
Niedźwiedzie polarne
Morze Beauforta

"Lód na Morzu Arktycznym miał w piątek najmniejszy notowany zasięg i ciągle topnieje" - podało Amerykańskie Narodowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie.

"Dziś mamy historyczny dzień. To najmniejszy zasięg lodu jaki kiedykolwiek widzieliśmy na zdjęciach satelitarnych, a mamy przed sobą jeszcze miesiąc topnienia" - stwierdził Mark Serreze, pracownik Centrum Danych o Śniegu i Lodzie.

Szybsze topnienie jest skutkiem bezchmurnego nieba i silnych, ciepłych południowych wiatrów. "To wyjątkowo mocny dowód na to, że zaczynamy odczuwać efekt cieplarniany" - stwierdził Serreze.

Bardzo mało lodu jest głównie na wschodniej, syberyjskiej części Arktyki i na Morzu Beauforta.

Badania nad zjawiskiem topnienia lodu rozpoczęły się w latach 70. ubiegłego wieku. Przyczyniła się do tego dostępność zdjęć satelitarnych.

Najbardziej widoczne są zmiany wokół obu biegunów. Znajdujący się tam śnieg zapobiega podwyższaniu się temperatury ponieważ odbija 80% energii słonecznej. Natomiast oceany lub ciemna ziemia absorbują jej do 90%.

Naukowcy są zaniepokojeni ponieważ zjawisko topnienia postępuje szybciej niż przypuszczano na podstawie symulacji komputerowych. Przewidywano, że lód na Arktyce stopi się całkowicie pomiędzy 2070 a 2100 rokiem. Serreze uważa, że na podstawie aktualnych danych nastąpi to ok. 2030 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]