2007-08-17: Kaczmarek: „Prezydent wiedział, że byłem w PZPR”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 sierpnia 2007
Janusz Kaczmarek

„Byłem w PZPR i sześć lat temu powiedziałem to Lechowi Kaczyńskiemu. Był wtedy ministrem sprawiedliwości i powołał mnie na wiceprokuratora krajowego” – powiedział Janusz Kaczmarek w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Według niego niemożliwe jest, by prezydent nie przekazał tej wiedzy Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Były minister spraw wewnętrznych i administracji cały czas utrzymywał, że nie ukrywał przed nikim swojej przeszłości. Zatajenie swego członkostwa w PZPR zarzucił Kaczmarkowi premier Jarosław Kaczyński, twierdząc, że były minister specjalnie oszukiwał, aby „bronić układu”.

Temu stanowczo przeczy Kaczmarek. Zapewnia, że o swojej przeszłości informował Lecha Kaczyńskiego, który powołał go na wiceprokuratora krajowego. „Zdziwiłoby mnie, gdyby nie powiedział tego swojemu bratu. Poza tym informacje te są dostępne w mojej teczce personalnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wszyscy zatem musieli o tym wiedzieć” - przekonuje Kaczmarek. Teczką personalną zasłania się również wtedy, kiedy „Gazeta Wyborcza” przypomniała, że i jej kiedyś mówił, iż do PZPR nie należał i jak oparł się naciskom, by do niej wstąpić.

Były minister twierdzi, że ataki na niego mają pozbawić go wiarygodności, gdyby stanął przed komisją śledczą. Zapewnia też, że po powrocie z urlopu we Włoszech ujawni rolę Zbigniewa Ziobry w śledztwie w sprawie seksafery.

Źródła[edytuj | edytuj kod]