Przejdź do zawartości

2007-08-16: Handelsblatt: w Polsce panuje polityczny zastój

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 16 sierpnia 2007

"W Polsce panuje polityczny zastój, którego skutki odczuwają nie tylko Niemcy, lecz także cała Unia Europejska – napisał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Warszawski korespondent gazety Reinhold Vetter podkreśla, że zagranicznym partnerom trudno jest znaleźć w Polsce partnerów do rozmów "nawet na szczeblu roboczym".

Autor materiału przewiduje, że przed wyborami - w okresie "ostrej politycznej konfrontacji" - sytuacja jeszcze pogorszy się, a prace rządu ulegną "daleko idącemu paraliżowi". "Rządzący narodowi konserwatyści premiera Jarosława Kaczyńskiego udowodnili już wcześniej, że walka z politycznymi przeciwnikami, a nie fachowa praca dla dobra kraju ma dla nich absolutny priorytet. Teraz może być tylko jeszcze gorzej" - ocenia Vetter.

Zdaniem "Handelsblatt", w ministerstwach w Warszawie już od pewnego czasu panuje "klimat strachu i braku inicjatywy". Urzędnicy starają "nie wychylać się" i wstrzymują się z propozycjami rozwiązywania problemów.

"Wszyscy boją się o swoje miejsca pracy" - dodaje korespondent, podkreślając, że zasadą Kaczyńskich jest stawianie "absolutnej politycznej lojalności ponad zawodowe kompetencje".

Ta "fatalna sytuacja bez wyjścia" w Polsce ma konsekwencje dla Zachodu, szczególnie dla UE i Niemiec - uważa "Handelsblatt". W międzynarodowych gremiach brakuje kompetentnych polskich przedstawicieli, pracujących aktywnie nad rozwiązywaniem problemów: "Kraj znalazł się na poboczu".

Permanentna polityczna konfrontacja, która ma miejsce w Polsce, uniemożliwia władzom skoncentrowanie się na najważniejszych problemach kraju: wspieraniu gospodarki, rozwijaniu badań naukowych oraz dostosowywaniu systemów zabezpieczeń społecznych do warunków globalizacji - stwierdził w konkluzji dziennikarz "Handelsblatt".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]