2007-08-16: Handelsblatt: w Polsce panuje polityczny zastój

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 16 sierpnia 2007
Logo Handelblatt com.jpeg

"W Polsce panuje polityczny zastój, którego skutki odczuwają nie tylko Niemcy, lecz także cała Unia Europejska – napisał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Warszawski korespondent gazety Reinhold Vetter podkreśla, że zagranicznym partnerom trudno jest znaleźć w Polsce partnerów do rozmów "nawet na szczeblu roboczym".

Autor materiału przewiduje, że przed wyborami - w okresie "ostrej politycznej konfrontacji" - sytuacja jeszcze pogorszy się, a prace rządu ulegną "daleko idącemu paraliżowi". "Rządzący narodowi konserwatyści premiera Jarosława Kaczyńskiego udowodnili już wcześniej, że walka z politycznymi przeciwnikami, a nie fachowa praca dla dobra kraju ma dla nich absolutny priorytet. Teraz może być tylko jeszcze gorzej" - ocenia Vetter.

Zdaniem "Handelsblatt", w ministerstwach w Warszawie już od pewnego czasu panuje "klimat strachu i braku inicjatywy". Urzędnicy starają "nie wychylać się" i wstrzymują się z propozycjami rozwiązywania problemów.

"Wszyscy boją się o swoje miejsca pracy" - dodaje korespondent, podkreślając, że zasadą Kaczyńskich jest stawianie "absolutnej politycznej lojalności ponad zawodowe kompetencje".

Ta "fatalna sytuacja bez wyjścia" w Polsce ma konsekwencje dla Zachodu, szczególnie dla UE i Niemiec - uważa "Handelsblatt". W międzynarodowych gremiach brakuje kompetentnych polskich przedstawicieli, pracujących aktywnie nad rozwiązywaniem problemów: "Kraj znalazł się na poboczu".

Permanentna polityczna konfrontacja, która ma miejsce w Polsce, uniemożliwia władzom skoncentrowanie się na najważniejszych problemach kraju: wspieraniu gospodarki, rozwijaniu badań naukowych oraz dostosowywaniu systemów zabezpieczeń społecznych do warunków globalizacji - stwierdził w konkluzji dziennikarz "Handelsblatt".

Źródła[edytuj]