2007-08-15: Wzory wniosków o dopłaty dla rolników bez podstaw prawnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 sierpnia 2007

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że rozporządzenie określające wzór wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich dla rolników nie ma podstaw prawnych. RPO zwrócił się do ministra rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Z listu RPO do ministra rolnictwa wynika, że obecnie wzór wniosku określają przepisy rozporządzenia wydanego na podstawie nieistniejącego upoważnienia w ustawie.

RPO zajął się wnioskami o dopłaty, ponieważ wpłynęła do niego skarga w tej sprawie.

Jak wyjaśnia Rzecznik, rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie wzorów wniosków wydane zostało na podstawie dwóch ustaw.

Pierwsza z nich, to ustawa z listopada w 2003 roku o wspieraniu obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Druga - to ustawa z grudnia 2003 roku o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności cukrowej.

Druga ze wskazanych przez RPO ustaw została uchylona przez ustawę ze stycznia 2007 roku o płatnościach rolnych i płatności cukrowej.

"Tym samym rozporządzenie wymienione na wstępie utraciło podstawę prawną do jego wydania. W ocenie Rzecznika, w chwili obecnej przepisy rozporządzenia określające wzór wniosku o przyznanie płatności pozbawione są podstawy prawnej" - napisał Rzecznik w piśmie do ministra rolnictwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]