2007-08-12: Wcześniejsze wybory

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 12 sierpnia 2007

Premier Jarosław Kaczyński oświadczył w sobotę, że Rada Polityczna PiS zgodziła się na wcześniejsze wybory. Mogłyby się one odbyć na jesieni 2007 roku, 21 października – to najbardziej prawdopodobny termin.

Zdaniem SLD i PO, przedterminowe wybory, to konieczność.

Sceptycznie do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podchodzą liderzy LPR i Samoobrony, wg których, przed wyborami konieczne jest powołanie sejmowej komisji śledczej ds. zbadania akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W sobotę rano doszło do rozmów premiera z wicepremierem Romanem Giertychem. Lider LPR po spotkaniu poinformował, iż premier "zrywa umowę koalicyjną" a w poniedziałek odwoła ministrów LPR i prawdopodobnie Samoobrony. Premier zapewnił, że "jeśli PiS i PO mają wolę, aby odbyły się wybory, to one będą".

"Ja mówię o wyborach na jesieni, a nie na wiosnę, bo wybory na wiosnę, to by były wybory stosunkowo odległe. Nie widzę w tej chwili możliwości podtrzymywania rządu mniejszościowego, a takiego rządu, jaki jest w tej chwili, my po prostu nie chcemy" - podkreślił szef rządu oraz dodał, że: "Listopad jest zupełnie najdalszym terminem, jaki może wchodzić w grę".

Źródła[edytuj | edytuj kod]