Przejdź do zawartości

2007-08-06: PO rozważa zgłoszenie konstruktywnego wotum nieufności

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
poniedziałek, 6 sierpnia 2007

Jak donosi portal tvn24.pl, Platforma Obywatelska zastanawia się nad zgłoszeniem w Sejmie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu premiera Kaczyńskiego. Władze PO w środę przedyskutują propozycję Samoobrony i zajmą stanowisko w sprawie ewentualnego przejęcia władzy. Lider Samoobrony Andrzej Lepper ponownie zaapelował do Platformy o zgłoszenie wotum nieufności i stworzenie rządu fachowców. Jednocześnie dał do zrozumienia, że taki rząd może liczyć na poparcie Samoobrony.

Politycy PO uważają, że jest to gra Leppera i próba stworzenia komisji śledczej ds. akcji CBA. Jednak ton wypowiedzi wielu polityków PO w sprawie zgłoszenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności łagodnieje i nie mówią oni już zdecydowanego "nie". Zdaniem posła PO Sławomira Nowaka "PO nie uchyla się od odpowiedzialności za los kraju", ale dodaje jednocześnie "czekamy jednak przede wszystkim na posiedzenie Sejmu (22 sierpnia)". Na tym posiedzeniu mają być głosowane wnioski PO i SLD o samorozwiązanie Sejmu, jeśli sytuacja nadal pozostanie patowa, to wg posła Nowaka "Platforma przejmie inicjatywę".

W środę Zarząd Krajowy PO być może podejmie kroki ku zgłoszeniu konstruktywnego wotum nieufności, a wtedy może liczyć na poparcie ze strony Samoobrony, SLD, PSL i być może LPR. Jak powiedział portalowi tvn24.pl, jeden z polityków PO "do tej pory koncepcja konstruktywnego wotum nieufności miała w kierownictwie partii samych przeciwników, teraz to się zmieniło". Rozmówca podkreśla, ze "po odsunięciu od władzy PIS, powstałaby komisja śledcza ds. akcji CBA, która poważanie zaszkodziłaby PIS". Na razie muszą jednak wypowiedzieć się czołowi politycy PO, aby móc w pełni ocenić szanse na realizację wizji rządu fachowców, którą forsuje ostatnio Andrzej Lepper.

Źródła[edytuj | edytuj kod]