2007-08-02: Pozytywne wyniki polskich testów technicznych dostępu do systemu Schengen

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 2 sierpnia 2007
Układ z Schengen

     obecni członkowie

     przyszli członkowie

     zainteresowani przystąpieniem

Janusz Kaczmarek, minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że Polska pozytywnie przeszła techniczne testy związane z wejściem do strefy Schengen.

Minister powiedział, iż na początku września do Polski przyjadą eksperci Unii Europejskiej, aby sprawdzić stan przygotowań polskich przejść granicznych, komisariatów, a także m.in. strażników granicznych i policjantów do wejścia do układu z Schengen. „Jest obecnie cały system szkoleń funkcjonariuszy, żeby mogli być przygotowani na pytania co to jest w ogóle Schengen, jakie wynikają z tego obowiązki – ze strony policji, Straży Granicznej” – tłumaczył Kaczmarek.

Poinformował, że jeśli w listopadzie podczas Rady Ministrów Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości zapadnie pozytywna decyzja polityczna w sprawie rozszerzenia strefy Schengen – symboliczne otwarcie granic nastąpi 31 grudnia w Worku Turoszowskim, na styku granic: polskiej, czeskiej i niemieckiej.

Podczas ostatniej wizyty Kaczmarka w Portugalii rozmawiano o przejściowym systemie informacyjnym Schengen SISone4all. Portugalia zaproponowała tam rozwiązanie, które ma umożliwić nowym krajom członkowskim włączenie się do strefy Schengen mimo że nadal trwają prace nad modyfikacją dotychczasowego systemu SIS – w SIS II.

System ten zawiera informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Dzięki temu możliwa jest m.in. skuteczniejsza identyfikacja poszukiwanych osób i przedmiotów. Dostęp do SIS jest jednym z warunków, które umożliwiają zniesienie kontroli na granicach pomiędzy państwami strefy Schengen.

Układ z Schengen powstał w 1985 roku (modyfikowany w późniejszych latach). Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Jego dotychczasowymi sygnatariuszami są prawie wszystkie z państw UE – poza Wielką Brytanią i Irlandią – a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]