Przejdź do zawartości

2007-08-01: Prezydent: „Pamięć o powstaniu warszawskim trzeba przywrócić historii Europy”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 1 sierpnia 2007
Msza Święta i Apel Poległych w 63. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

„Pamięć o powstaniu warszawskim trzeba przywrócić historii Europy” - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w przeddzień 63 rocznicy powstania warszawskiego.

„O ile w Polsce o powstaniu warszawskim, tym bohaterskim wydarzeniu, pamiętamy odpowiednio, o tyle w świecie mamy do czynienia ze swoistą amnezją” - zaznaczył prezydent mając na myśli fakt, że nadal na świecie jest ono mylone z wcześniejszym powstaniem w getcie warszawskim. Lech Kaczyński podkreślił, że Armia Krajowa była „typowym przykładem armii obywatelskiej, która potrafiła stoczyć bitwę z przeważającymi siłami wroga”.

Uroczysta msza św., odprawiona w przeddzień 63. rocznicy wybuchu powstania, zaczęła się o godzinie 18:00. Uczestniczyli m.in.: prymas Polski Józef Glemp, prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier Jarosław Kaczyński, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, żyjący uczestnicy powstania warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, wojsko, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy. Po mszy przed pomnikiem powstańców odbył się uroczysty Apel Poległych.

W południe na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy, podczas której wręczone zostały dyplomy Honorowego Obywatela Warszawy. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Lech Wałęsa, były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski, Irena Sendlerowa, żołnierze AK: Janusz Brochowicz-Lewiński i Czesław Cywiński oraz twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio prof. Hilary Koprowski.

Wieczorem odbył się koncert „63. fotografie. Pieśni w 63. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego” oraz seans kina plenerowego – „Godzinę W” J. Morgensterna i „Eroikę” A. Munka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]