Przejdź do zawartości

2007-07-31: Koniec misji brytyjskiej armii w Ulsterze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 31 lipca 2007
Irlandia Północna

Dziś o północy oficjalnie zakończona zostanie najdłuższa w historii brytyjskiej armii bo trwająca 38 lat misja utrzymywania pokoju (Operation Banner) w Irlandii Północnej.

Brytyjska armia pojawiła się w Ulsterze w 1969 roku, ponieważ lokalna policja nie dawała sobie rady z tłumieniem konfliktów pomiędzy dwiema społecznościami (organizacjami paramilitarnymi katolików i protestantów). Latem 1972 roku, który cechował się wyjątkowa eskalacją konfliktu w Irlandii Północnej stacjonowało tam 30 tys. brytyjskich żołnierzy.

Początkowo przybycie potraktowano z entuzjazmem, zwłaszcza w miejscach, gdzie katolicy czuli się szykanowani przez protestanckie bojówki. Po styczniu 1972 roku kiedy żołnierze jednostki spadochronowej oddali strzały do katolików uczestniczących w wiecu na rzecz poszanowania swobód obywatelskich, nastawienie zmieniło się, uznano ją za instrument represji.

Zmienił się także cel misji w Ulsterze. Głównym jej zadaniem stała się walka z Irlandzką Armią Republikańską. W latach 1969-1995 z rąk IRA zginęło 763 brytyjskich żołnierzy.

W końcu partia Sinn Féin będąca politycznym skrzydłem IRA wysunęła kategoryczny postulat "demilitaryzacji prowincji". Stopniowo postulat ten spełniano.

Choć oficjalnie misja armii brytyjskiej kończy się, około 5 tysięcy jej żołnierzy pozostanie w dziesięciu bazach na terenie Irlandii Północnej, gdzie będzie się szkolić, głównie do zadań w Iraku i Afganistanie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]