Przejdź do zawartości

2007-07-31: Hanna Gronkiewicz-Waltz nadal prezydentem Warszawy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 31 lipca 2007


Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody mazowieckiego Jacka Sasina, w której ogłosił wygaśnięcie mandatu prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sąd uzasadnił swoją decyzję niezgodnością z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów na jakie powoływał się wojewoda.

Wojewodzie przysługuje prawo do wniosku o kasację decyzji sądu, jednak jego rzecznik Maksym Gołoś nie powiedział ostatecznie czy będzie odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Decyzja zapadnie po wnikliwym zapoznaniu się z uzasadnieniem sądu.

Sprawa ważności mandatu prezydenta Warszawy była na początku roku przyczyną konfliktu na linii PiS - PO. Hanna Gronkiewicz - Waltz (PO) nie złożyła w stosownym terminie oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka. Spowodowało to, że wojewoda mazowiecki 6 marca br. podjął decyzję o wygaśnięciu mandatu pani prezydent. W marcu Trybunał Konstytucyjny uznał, że sztywne ustalenie utraty mandatu za przekroczenie terminu złożenia oświadczenia jest niezgodna z konstytucją.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości