2007-07-29: Szczygło: „Orły na wojskowych sztandarach ponownie będą patrzeć w prawą stronę”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 29 lipca 2007


"Orły na wojskowych sztandarach ponownie będą patrzeć w prawą stronę" - zapowiedział w piątek w Gdyni minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, komentując decyzję sprzed dwóch lat ówczesnego szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego o przekręceniu orlich głów w lewą stronę.

Flagę ze zmienionym orłem prezentowali polscy żołnierze 14 lipca w Paryżu podczas defilady z okazji rocznicy zburzenia Bastylii, w dniu narodowego święta Francji. Jednak problem zauważono, gdy na okładce jednego z ostatnich informatorów wydawanych przez departament wychowania i promocji obronności MON znalazła się flaga ze zmienionym godłem.

"Lewica nigdy nie przywiązuje specjalnej wagi do tradycji. To, czy orzeł patrzy na prawo, czy na lewo, jak widać, nie ma dla niej znaczenia. Swobodne podejście do tradycji narodowej, do tego, co jest istotne dla Polaków, w takich rzeczach też się objawia" - powiedział w piątek dziennikarzom Szczygło, który podczas wizyty w Gdyni brał m.in. udział w rejsie szkoleniowym okrętu podwodnego po Zatoce Gdańskiej.

"Rocznie MON wydaje ponad 38 tys. decyzji. Minister nie wgłębia się w ich treść, ale podpisuje dopiero wówczas, gdy są pozytywnie opiniowane przez odpowiednie departamenty, w tym prawny" – tłumaczy były wiceminister obrony narodowej, obecnie poseł SLD Janusz Zemke. Sam Jerzy Szmajdziński nie skomentował całej sprawy

Podobno za przygotowanie decyzji odpowiadał departament wychowania i promocji obronności. Tam przeoczono pomyłkę. Dyrektor departamentu Krzysztof Sikora tłumaczy to pośpiechem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]