2007-07-26: Zakończenie żałoby narodowej po wypadku polskiego autokaru we Francji w okolicy Grenoble

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 26 lipca 2007

26 lipca 2007 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła sie konferencja prasowa podczas której Lech Kaczyński wygłosił przemówienie w związku z zakończeniem żałoby narodowej po wypadku polskiego autokaru we Francji w okolicy Grenoble.

Prezydent powiedział:

"Dzisiaj o północy zakończyła się żałoba narodowa – żałoba, w której Polacy zachowali się godnie. Tysiące ludzi modliły się za dusze ofiar. Można powiedzieć, że nasze społeczeństwo wykazało współczucie tym, którzy zginęli w tej wielkiej tragedii, a także ich bliskim, jak również tym osobom, które na szczęście żyją, ale w katastrofie zostały ranne. (...)

Chciałbym raz jeszcze najserdeczniej podziękować władzom Republiki Francuskiej, ale także tym Francuzom z malutkiej miejscowości, gdzie wydarzyła się katastrofa, a także lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom zatrudnionym w szpitalu w Grenoble, gdzie udzielono pomocy w szczególności osobom najciężej rannym, gdzie zorganizowano wielką akcję. (...)

Chciałbym jednak podziękować także swoim rodakom – tym wszystkim, którzy udzielili pomocy. Chodzi zarówno o osoby, jak i instytucje. Sądzę, że szczególne słowa podziękowania należą się tym razem dziennikarzom i tym osobom, które są właścicielami lub szefami bardzo istotnych mediów, a w szczególności tych, które nie są publiczne. (...)

Okres żałoby narodowej mamy za sobą, ale wierzę, że wszyscy będą się dalej modlić za tych, którzy nie żyją i udzielać pomocy ich rodzinom i innym osobom im bliskim. Jak wiadomo, rząd i urząd Prezydenta i różne instytucje to czynią i będą czyniły to nadal”.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]